Dnes je středa 17. dubna 2024., Svátek má Rudolf
Počasí dnes 4°C Skoro zataženo

Hokejisté rozdrtili Němce 8:1 a jdou ve čtvrtfinále na Švédy

Čeští hokejisté zvítězili na mistrovství světa ve Stockholmu nad Německem snadno 8:1, skončili v základní skupině B třetí a ve čtvrtfinále narazí ve čtvrtek od 20:15 na domácí Švédsko. Dvěma góly se na tom podílel útočník Petr Koukal, tři body za gól a dvě asistence zaznamenal David Krejčí.

Český tým nastoupil bez odpočívajícího Nedvěda, zraněných Kašpara i Kutláka, ale už s uzdraveným bekem Němcem. Hned úvod utkání ukázal, proč tým Jakoba Köllikera dostal v neděli od Norska 12 gólů. Hemský si vyměnil puk s Průchou, projel lehce obranou až před Endrase a blafákem do bekhendu si už po 118 vteřinách připsal pátou trefu na turnaji. Další možnosti Michálka a především Tenkráta a Koukala zůstaly nevyužity a Němci šťastně vyrovnali v osmé minutě při Mojžíšově vyloučení. Rána Greilingera se od konstrukce branky odrazila k Michálkovi, který si srazil puk do vlastní branky. Němci pak odolali při vyloučení Nikolaie Goce, ale v 11. minutě si najel na Vondrkovu přihrávku před branku bek Krajíček a vrátil Hadamczikovu výběru vedení. Další velkou možnost měl po kombinaci Krejčího a Tenkráta Frolík, který ale neuspěl s dorážkou před odkrytou brankou. Při Hospeltově vyloučení už Češi zvýraznili vedení, protože Eratovu přihrávku poslal nechtěně za Endrase Nikolai Goc. Na začátku druhého dějství mohl zvýšit Hemský, ale byl při úniku podržen, což ruští sudí Bulanov s Oleninem přehlédli. Zvýšení se dočkali Češi ve 26. minutě při pobytu Lavalléeho na trestné lavici. Krajíčův pokus tečoval Koukal a mistr světa z roku 2010 se mohl radovat ze své premiérové trefy na světových šampionátech. Vzápětí mohl přidat i druhý gól, ale po akci Hemského minul. Přesnou mušku neměl ani na druhé straně v dobré pozici Greilinger. V polovině utkání při Michálkově trestu získal puk Tenkrát, vysunul Krejčího, který měl dost času na zakončení a blafákem do bekhendu si vychutnal německého gólmana. Greilinger pak sám před Štěpánkem minul a v 35. minutě upravil Novotný po přihrávce Petružálka na 6:1. Rozvrácená německá defenziva pak inkasovala ve třetí třetině další dvě branky v oslabení. Při Greilingerově vyloučení po další kreativní akci Hemského u levé tyči zakončil do prázdné branky Koukal a při trestu Nikolaie Goce se trefil od modré čáry obránce Blaťák. Následně v dlouhém oslabení včetně 52 vteřin ve třech proti pěti už Köllikerův výběr odolal. V 50. minutě po Schubertovu hození hole neproměnil trestné střílení Krejčí. Následně poslal kouč Hadamczik do branky českou trojku Mrázka a dvacetiletý talent si mohl užít také několik minut na ledě. Česká republika - Německo 8:1 (3:1, 3:0, 2:0) Branky a nahrávky: 2. Hemský (Průcha), 11. Krajíček (Vondrka, Novotný), 17. Erat (Nakládal, Krejčí), 26. Koukal (Krajíček, Čáslava), 30. Krejčí (Tenkrát), 35. Novotný (Petružálek), 45. Koukal (Hemský, Průcha), 47. Blaťák (Krejčí, Plekanec) - 8. Greilinger (Schubert, Ullmann). Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Arm (Švýc.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 2:7. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2114. Česká republika: Štěpánek (51. Mrázek) - Nakládal, Blaťák, Krejčík, Čáslava, Mojžíš, Krajíček, Němec - Erat, Plekanec, M. Michálek - Frolík, Krejčí, Tenkrát - Hemský, Koukal, Průcha - Petružálek, Novotný, Vondrka. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček. Německo: Endras - Reul, N. Goc, Fischer, Schubert, Krueger, Ondruschka, Lavallée - Tripp, Kink, M. Goc - Greilinger, Hospelt, Furchner - Barta, Pietta, Kaufmann - Reimer, Gogulla, Ullmann. Trenér: Jakob Kölliker. Tabulka:
1. Rusko 7 7 0 0 0 27:8 21
2. Švédsko 6 5 0 0 1 25:15 15
3. Česká republika 7 4 1 0 2 24:11 14
4. Norsko 7 4 0 1 2 33:19 13
5. Lotyšsko 6 2 0 0 4 11:15 6
6. Německo 7 2 0 0 5 14:31 6
7. Dánsko 7 1 0 1 5 13:23 4
8. Itálie 7 0 1 0 6 6:31 2

Kurzovní lístek: 16.4.2024 Exchange s.r.o.