Jágr odletěl do NHL s pocity jak před 21 lety. Jsem na tom hůř než Kladno, říká

- Hokej autor: Danica Klein

Bez velkých očekávání zamířil na svou obnovenou zámořskou misi hokejový útočník Jaromír Jágr. Nejproduktivnější Evropan v historii NHL po třech letech v Omsku obleče ve slavné soutěži dres Philadelphie, s kterou v červenci podepsal roční smlouvu na 3,3 milionu dolarů. Přiznal, že píše novou kapitolu v té části kariéry, kterou už v roce 2008 považoval za uzavřenou.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Změna oproti předešlým rokům je v tom, že letím do neznámého prostředí. Dá se to trošku srovnat s tím, když jsem tam letěl v osmnácti poprvé. Tehdy to tedy bylo ještě daleko horší. Bude mi chvíli trvat, než si tam na některé věci zvyknu. Je pravda, že už jsem v NHL nebyl tři roky, tak přesně nevím, co od toho mám očekávat," řekl Jágr novinářům přes svým ranním odletem z pražské Ruzyně.

Vím, do čeho jdu

Na svou první sezonu, kterou hned zakončil ziskem Stanleyova poháru, se kdysi ale přeci jen vydával v jiném rozpoložení. "Tehdy jsem neuvažoval o tom, že budu ve čtyřiceti ještě hrát hokej. Ani jsem nevěděl, jestli tam odletím další rok. Spíš jsme myslel na to, kdy už zase přiletím zpátky. Teď jsme v trošku jiné situaci. I když jsem tam tři roky nebyl, tak vím, do čeho jdu. Když mi bylo osmnáct, tak jsme neuměl řeč, bylo to jiné prostředí," navázal před svou devatenáctou sezonou v NHL bývalý hráč Pittsburghu, Washingtonu a New Yorku Rangers.

První pocity ze svého comebacku začne vstřebávat až na ledě. "Všechno bude záležet na tom, jak budu připravený na sezonu a jak se nám bude dařit. Když se daří, tak je to všechno okolo hokeje jednodušší. Musíme počkat až na to, jak to bude vypadat," pokračoval devětatřicetiletý dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru, olympijský vítěz z Nagana a majitel dvou zlatých medailí z mistrovství světa.

Zůstal by tady

V létě se věnoval jako nový většinový majitel a šéf klubu záchraně hokejového Kladna. "Dá se říct, že se to všechno stihlo. Možná, že ne úplně perfektně, ale ta hrubá stavba je. Teď se musím spíš soustředit sám na sebe. Bude daleko těžší hrát než, nebudu říkat řídit klub, ale než radit. Sedět, dívat se a radit, jak se to má dělat, je daleko jednodušší. Kdybych si mohl mezi těmi dvěma věcmi vybrat, tak bych asi zůstal tady," usmíval se Jágr.

V zámořských médiích nevyvolává Jágrův návrat přehnaná očekávání. A to bez ohledu na to, že je devátým nejproduktivnějším hráčem historie NHL s 1599 body za 646 branek a 953 asistencí z 1273 utkání. V play off má k tomu na kontě 181 bodů za 77 gólů a 104 přihrávek z 169 duelů.

Nudit se nebude

"Je to pro mě dobré, člověk nemusí nic dokazovat. Horší by to bylo v situaci, kdy všichni očekávají, a pak to očekávání nenaplníš a pak přijde velké zklamání. Takhle vlastně víceméně nemám co ztratit," komentoval Jágr prognózy. "Já jsem s tím i počítal, protože pro fanoušky a novináře není ten, kdo nehraje NHL, hokejista. To si myslím, že je hodně hloupé, ale mně to v současnosti vůbec nevadí."

Do Filadelfie se vydal jen krátce před sobotním startem tréninkového kempu. "Chtěl jsem letět včera, o jeden o den se to posunulo. Je lepší, když do toho skočím rovnou než se tam nějak rozkoukávat," prohlásil Jágr. Bydlení si teprve bude shánět. "Nemám asi tři dny čas, pak jedeme pryč. Po něčem se poohlídnu, když nic nebude, tak budu muset počkat až se vrátím. Aspoň se nebudu nudit," prohlásil Jágr.

Před svým prvním zápasem v NHL po comebacku bude prý víc nervózní než před duelem Kladna, které bude na dálku sledovat. "O Kladno se moc nebojím, já si myslím, že to bude hodně v pohodě. Oni jsou na tom líp než já. Takže když lidi uvidí jejich první zápas, tak já jsem (výkonnostně) tak děleno dvěma," smál se Jágr.

Složitá situace pro všechny

V zisk Stanleyova poháru s Philadelphií podle svých slov věří stejně jako v zisk titulu Kladna. "To ale neznamená, že bych nevěřil, že můžeme Stanley Cup získat. Já věřím, že Kladno je schopné ten titul udělat. Spousta lidí se bude smát. Když si budou číst noviny, tak si budou myslet, že je to Dikobraz, jestli ještě vychází. Ale já říkám to, co cítím," doplnil Jágr.

Je přesvědčený, že v Kladně bude i bez něj všechno klapat. "Věřím tomu, že budou kluci nejlíp připravení z celé ligy. Po fyzické stránce by neměli mít problémy. Pak už záleží na těch hráčích. Soutěž je hodně vyrovnaná," vrátil se Jágr myšlenkami na český led. "Jsou samozřejmě mužstva, která jsou na tom momentálně líp, ale z vlastní zkušenosti vím, že to nic neznamená. Když se dostaneš do play off, tak záleží na momentální formě. Litvínov se tam dostal na poslední chvílí, vyřadil Plzeň, pak málem i Třinec, který pak s přehledem vyhrál finále. Je to o štěstí."

V současné době je ale po tragické nehodě hokejistů Jaroslavle, při které zahynuli i Karel Rachůnek, Jan Marek, Josef Vašíček, podle Jágra těžké na hokej myslet. "Je to složitá situace nejen pro mě, ale pro všechny hokejisty. Daleko složitější je to ještě pro pozůstalé. Pro ně to musí být šílené. Že bych ztratil chuť do hokeje, to určitě ne, ale netěším se jako malý kluk. Člověk si uvědomí, že život je úplně o něčem jiném," konstatoval smutně Jágr.

Tagy: sezona hokej NHL jágr

Zdroje: ČTK