Jandač posílá do Moskvy osvědčenou sestavu z Karjaly

- Hokej autor: art

Do Moskvy na Channel One Cup letí národní tým v sestavě, která se už osvědčila na Karjale. V týmu složeném z dvanácti hráčů z extraligy, deseti z Kontinentální ligy a jednoho krajánka ze Švýcarska není až na třetího gólmana Romana Willa z Liberce nikdo bez startu v národním celku. Češi se pokusí obhájit loňské prvenství na tomto turnaji. 

Duo Jeřábek a Holík slaví gól Finsku na Karjale

Duo Jeřábek a Holík slaví gól Finsku na Karjale,zdroj: Profimedia.cz

"Rozhodli jsme se v nominaci vycházet z předešlé akce a dali jsme opět prostor hlavně mladším hráčům. Na další turnaj v únoru bychom chtěli nominovat ty zkušenější," řekl trenér Josef Jandač na dnešní tiskové konferenci v Praze. "Věříme, že navážou na výkon z Finska a chtěli bychom navázat i na výhru z loňska," doplnil Jandač, který bude mít tentokrát k ruce jako asistenta i Václava Prospala.

Po více než dvou letech se do národního týmu vrací třinecký obránce Vladimír Roth, v prosinci 2014 naposledy reprezentoval další bek Ondřej Vitásek z Liberce. Roth měl startovat již na říjnovém turnaji Karjala, z nominace jej ale vyřadilo zranění. "Oba potvrzují v extralize dobrou výkonnost, proto jim chceme dát šanci," řekl Jandač.

Prvního turnaje seriálu Euro Hockey Tour (EHT), na němž Češi vyhráli dvě ze tří utkání a skončili druzí, se zúčastnilo hned sedmnáct hráčů z nynějšího výběru.

V nominaci nechybí například obránce Michal Jordán, jenž se před sezonou rozhodl vrátit z NHL do Evropy a hraje za Kazaň v KHL. "Původně jsme jej nechtěli brát, ale před nedávnem vypadl ze sestavy Kazaně, takže jsme se mu rozhodli podat pomocnou ruku," uvedl Jandač.

Podobný krok jako Jordán učinil i útočník Jiří Sekáč, který je v týmu AK Bars Jordánovým spoluhráčem. Poprvé v sezoně dostal pozvánku brankář Pavel Francouz z Čeljabinsku, podle statistik nejlepší gólman KHL.

Ve výběru nejsou zástupci pražské Sparty a Vítkovic, které ve stejném termínu čeká čtvrtfinále Ligy mistrů. "Dohodli jsme se, že jejich hráče nebudeme brát. Stejně jako kluky ze Švýcarska, Ligu mistrů hrají i Birner a Červenka z Fribourgu. I když ve Vítkovicích mě zajímá obránce Lukáš Klok. Hráče Sparty docela dobře znám, ale zcela upřímně - teď tam ani nikoho do národního týmu nevidím," uvedl Jandač.

Na předchozí akci v podobné situaci vzali Michala Bulíře a Radima Šimka z Liberce, kteří ale poté nezasáhli do čtvrtečního zápasu a hráli až o víkendu. "Tentokrát ale druhé utkání hrajeme už v pátek, takže by s námi nestihli trénovat ani se věnovat taktice. Navíc když minule Švédi vzali asi osm hráčů, kteří hráli Ligu mistrů, tak skončili poslední," řekl Jandač.

Hokejisté se sejdou v Praze v pondělí 12. prosince vpodvečer, první trénink je čeká o den později. Do turnaje vstoupí čtvrtečním zápasem proti Finsku v Helsinkách, hned poté se přesunou do Moskvy a netradičně již v pátek nastoupí proti domácímu Rusku. V neděli zakončí turnaj soubojem se Švédskem.

"O přesun zápasu ze soboty na pátek nás požádala ruská federace, protože v sobotu organizují velké oslavy 70. výročí ruského hokeje. Je to určitá sportovní komplikace, ale rozhodli jsme se jim vyjít vstříc, i proto, že Euro Hockey Tour pořádáme společně," uvedl tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Rusové na oplátku vyšli Čechům vstříc - ubytovali je v lepším hotelu a zajistili jim i policejní doprovod pro cestu z letiště. "Byla tu samozřejmě i varianta, že bychom jim nevyhověli, ale rozhodli jsme se to nedělat," dodal Jandač.

Turnaj Channel One Cup se v Moskvě a Helsinkách uskuteční od 15. do 18. prosince.

Nominace

Brankáři: Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL), Dominik Furch (Omsk/KHL), pouze pro přípravu Roman Will (Liberec).

Obránci: Radim Šimek, Ondřej Vitásek (oba Liberec), Jan Rutta (Chomutov), Vladimír Roth (Třinec), Tomáš Pavelka (Litvínov), Jakub Jeřábek (Podolsk/KHL), Adam Polášek (Novosibirsk/KHL), Michal Jordán (Kazaň/KHL).

Útočníci: David Kämpf (Chomutov), Dominik Kubalík (Plzeň), Radan Lenc, Tomáš Hyka (oba Mladá Boleslav), Robin Hanzl (Litvínov), Petr Holík (Zlín), Michal Bulíř (Liberec), Vladimír Sobotka (Omsk/KHL), Roman Horák (Podolsk/KHL), Jiří Sekáč (Kazaň/KHL), Lukáš Radil (Spartak Moskva/KHL), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL), Robert Kousal (Davos/Švýc.).

Tagy: euro hockey tour Česká hokejová reprezentace Channel One Cup

Zdroje: ČTK