Jaroslavl se dnes naposledy rozloučila s mrtvými hokejisty

- Hokej autor: Jan Pastor

Veřejnost severoruské Jaroslavle se dnes, čtyřicet dní po havárii letounu s hokejisty místního Lokomotivu, naposled rozloučila s oběťmi tragické katastrofy. Na 6000 lidí se shromáždilo v místní hokejové hale Arena 2000, aby vzdali poctu mrtvým členům hokejového týmu, mezi nimiž byli i tři čeští reprezentanti. Dneškem se v Jaroslavli uzavírá čtyřicetidenní období smutku.

Při zářijové havárii zahynulo na palubě letounu Jak-42 čtyřiačtyřicet hokejistů z Ruska, Česka, Slovenska, Německa, Švédska, Běloruska, Ukrajiny a Lotyšska. Katastrofu přežil jen člen posádky Alexandr Sizov, který stále leží v moskevské úrazové nemocnici. Mezi mrtvými byli čeští hokejisté Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček a Slovák Pavol Demitra.

Rozloučením s mrtvými hokejisty dnes žilo celé město. Vzpomínkový akt začal v místním Uspenském chrámu pravoslavnou bohoslužbou, odkud se proud lidí vydal na místní Leonťjevský hřbitov, kde je většina hokejistů pohřbena. Mezi hosty pietního aktu byli i příbuzní obětí havárie včetně rodin mrtvých hokejistů z Kanady a Ukrajiny.

Vybrané peníze pošlou organizátoři pozůstalým

Ze hřbitova se průvod vydal do hokejové haly, která od data tragédie zůstala prázdná, protože místní klub svou účast v letošní ligové soutěži odvolal. Do haly přišli lidé s hořícími svícemi a vlajkami Lokomotivu, hlasatel tribunám postupně představoval životní pouť a hokejovou kariéru každého z mrtvých hokejistů.

Vstup na shromáždění v jaroslavlské hale nebyl zdarma, vstupenky stály 500 rublů (290 korun). S hokejisty se přesto přišlo rozloučit na 6000 lidí a vybrané peníze pošlou organizátoři na pomoc pozůstalým.

Věčný oheň bude trvale hořet v útrobách haly

Vzpomínková slavnost vyvrcholila nástupem asi 300 hokejistů Lokomotivu na led, kde se představili všichni hráči klubu od nejmladších až po nově budovaný první tým. Tribuny se v těch chvílích otřásaly dupáním a potleskem, který hokejisté opětovali klepáním hokejek o led.

Tři mladí hráči pak na led přinesli věčný oheň, který podle vedení klubu bude trvale hořet v útrobách haly a bude představen divákům před každým budoucím ligovým zápasem.

Dnes symbolicky začala veřejná sbírka

Podle ruského tisku dnes symbolicky začala veřejná sbírka prostředků na vybudování národního památníku jaroslavlským hokejistům. Vedení Jaroslavlské oblasti vypsalo soutěž na ztvárnění pomníku, který by měl vyrůst v sousedství Areny 2000.

V místní botanické zahradě bude v pondělí založena nová alej, kde představitelé města vysadí sazenice smutečních odrůd stromů se svěšenými korunami.

Tagy: tragédie Jaroslavl rozloučení

Zdroje: ČTK