Je to 'sport elit' plný korupce, řekli o golfu čínští komunisté a zrušili 111 hřišť

- Golf autor: roj

Golf je podle čínské komunistické strany zábava elit srovnatelná s "extravagantními hostinami a popíjením" a musí se vymýtit. Od roku 2011 tak v zemi uzavřela 111 golfových hřišť. Oficiálními důvody jsou ochrana přírodních zdrojů a boj proti korupci. 

Čínská komunistická strana zavírá golfová hřiště a varuje své členy, aby se této pokleslé zábavě vyhnuli. Ilustrační snímek

Čínská komunistická strana zavírá golfová hřiště a varuje své členy, aby se této pokleslé zábavě vyhnuli. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Golfová hřiště byla podle čínské reformní komise uzavřena proto, že zneužívala vodní zdroje, ornou půdu a chráněná území v přírodních parcích. Činnost dalších 65 hřišť byla omezena. Úřady už v roce 2004 zakázaly stavbu nových hřišť, dovolily ale, aby byly dokončeny již rozestavěné projekty. Z méně než 200 golfových hřišť tak jejich počet vzrostl na více než 680.

Jak uvedla agentura AP, investoři často dlouhou dobu nepřiznají, že budují golfové hřiště a označují je za jiný projekt. V jednom z případů zmiňovaných v čínských státních médiích tak například nezákonně vyrostlo luxusní golfové hřiště s 58 vilami.

To se původně stavělo jako sportovní hřiště pro veřejnost a na poslední chvíli bylo tajně upraveno. Tyto nelegální kroky jsou podle AP často podnikány s mlčenlivým souhlasem místních úředníků.

Golf se ale v Číně stal terčem kritiky také jako "sport elit", který bývá předmětem korupce. V loňském roce čínský tisk uvedl, že funkcionáři komunistické strany mají nařízeno, aby nepřijímali nabízené členství zdarma v golfových klubech či možnosti zahrát si bezplatně golfové partie.

Z hřiště zoologická zahrada

Agentura Nová Čína uvedla, že každá z 33 čínských provincií a autonomních území kromě Tibetu má golfové hřiště. Dokonce i hornatá, odlehlá Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang má golfová hřiště v metropoli Urumči a dalších dvou městech.

Čína dlouhá léta osciluje mezi odmítáním a podporou golfu. Komunistický vůdce Mao Ce-tung po založení Čínské lidové republiky v roce 1949 golf zakázal v duchu uskrovňování a útoků na někdejší vysoké představitele Číny.

Bývalé golfové hřiště v Šanghaji bylo změněno v městskou zoologickou zahradu, uvedla AP.

Největší golfové středisko na světě

Nová golfová éra přišla v 80. letech za vlády Teng Siao-pchinga, který zavedl rozsáhlé hospodářské reformy a přilákal zahraniční investice.

V 90. letech bylo v Šen-čen na jihu země otevřeno hřiště, které navrhl bývalý americký profesionální golfista Jack Nicklaus, považovaný mnohými za nejlepšího hráče všech dob. Golfový klub Mission Hills v Šen-čenu má v současnosti 12 osmnáctijamkových hřišť a je největším golfovým střediskem na světě.

Tagy: Čína golf zajímavosti a kuriozity sportovní zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK,AP