Medvíďata po 108 letech zlomila kletbu kozla a vyhrála finále

- Ostatní sporty autor: roj

Dlouhých sto osm let museli hráči i fanoušci Chicago Cubs čekat na vítězství ve Světové sérii MLB. Baseballový tým, kterému "prokletí kozla" prorokovalo, že nikdy už nic nevyhrají, porazil Cleveland Indians 8:7 nastavené 10. směně sedmého finále a konečně mohl nad hlavu zvednout vítězný pohár. 

Chicago Cubs se dočkali. Na snímku slaví první metař Cubs Anthony Rizzo

Chicago Cubs se dočkali. Na snímku slaví první metař Cubs Anthony Rizzo,zdroj: Profimedia.cz

Triumf Cubs, kteří čekali na vítězství v soutěži nejdéle ze všech klubů, odstartoval velké oslavy v ulicích města. Chicagský tým přitom ve finálové sérii s Indians prohrával už 1:3 na zápasy, jako první po 31 letech ale přesto nakonec vyhrál.

"Je to skutečností! Je to realita. Chigago vyhrálo Světovou sérii!" křičel do světa první metař Cubs Anthony Rizzo krátce po posledním autu. "Dokázali jsme to. Jsme šampioni. Řeknu vám, je to neuvěřitelné. Jsme mistři," zářil nadšením.

V sedmém utkání už vedli Cubs 6:3, ale čtyři auty před koncem domácí Indians vyrovnali. Rozhodla až první nastavená 10. směna, před kterou byl zápas na sedmnáct minut přerušen kvůli silnému dešti. Pak vnější polař Ben Zobrist stáhl dvoumetovým odpalem jeden ze dvou bodů Cubs a Cleveland už přidal v dohrávce jen bod.

"Byla to impozantní bitva," shrnul finále její nejužitečnější hráč Zobrist. "Poslední tři zápasy jsme poslouchali písničky z filmu Rocky Balboa a připomínalo to opravdu zápas těžkých vah. Rána střídala ránu a Indians se nevzdávali. Všichni hráli srdcem a ani teď nemůžu uvěřit, že máme trofej, na kterou klub tak dlouho čekal," dodal.

Kletba padla

Cubs už nyní nikdo nemůže nazývat roztomilými žabaři, jak se jim říkalo, protože nikdy nic nevyhráli. Padla i tzv. "kozlí kletba" trvající od roku 1945. Majitel hospody Billy Sianis tehdy přišel na zápas i se svým kozlem jménem Murphy, ale byl kvůli zápachu zvířete vyveden. Proto prohlásil, že klub už nikdy nic nevyhraje.

"Prokletí je fuč, už je historií a my jsem šampioni," hlásil fanoušek Cubs Rodrigo Gonzales.

"Gratuluji Clevelandu, protože ukázal srdce, skvělou hru a teď to pro ně musí být těžké. Mají ale náš obrovský respekt," řekl kouč Cichaga Joe Maddon. "Odcházíme smutní, a přesto s hlavou vztyčenou, protože tahle série byla úchvatná, výjimečná, výborná a udělali jsem maximum," řekl trenér Indians Terry Francona.

Cubs získali třetí vítězství v MLB, předtím se radovali pradávno v letech 1907 a 1908. Naopak Indians musí na svůj první titul od roku 1948 dál čekat.

Tagy: baseball sportovní zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK