Neuvěřitelná Sáblíková je mistryní světa na pětce. Už podeváté

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 2. 2017 11:50) - Ostatní sporty autor: von

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková nenašla v závodě mistrovství světa na 5000 metrů přemožitelku. V korejském Kangnungu zvítězila v nejlepším čase sezony 6:52,38 minuty před Němkou Claudii Pechsteinovou. Rodačka z Nového Města na Moravě tak slaví svůj už devátý titul na nejdelší trati, na které neprohrála od roku 2007.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková je podeváté mistryní světa na nejdelší trati

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková je podeváté mistryní světa na nejdelší trati,zdroj: Profimedia

"Je to super, nádherné. Když jsem viděla, jaké časy jely holky přede mnou - Pechy, Blondinová i Ruska Jurakovová, věděla jsem, že to bude strašně těžké," řekla Sáblíková.

Devětadvacetiletá česká reprezentantka se díky triumfu v dějišti olympijských her 2018 stala nejúspěšnější rychlobruslařkou v historii světových šampionátů na jednotlivých tratích. Ziskem třinácté zlaté medaile trojnásobná olympijská vítězka překonala Nizozemku Ireen Wüstovou a německou legendu Anni Friesingerovou-Postmaovou. Novým rekordem je i devátý triumf v jedné disciplíně, dosavadním maximem bylo osm výher Svena Kramera z Nizozemska na pětce.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se představila až v závěrečné rozjížďce s Němkou Bente Krausovou, takže už před startem věděla, že musí zajet velmi rychlý čas. Zejména Pechsteinové, která získala již třicátou medaili z MS na jednotlivých tratích, se závod vydařil. Sáblíková, která v Kangnungu získala ve čtvrtek stříbro na trojce, ale od začátku nasadila optimální tempo a splnila roli hlavní favoritky.

"Uprostřed závodu jsem se to snažila ještě víc rozjet a snažila jsem se to vydržet. Když mi Petr dvě kola před cílem hlásil, že mám náskok asi dvě a půl vteřiny, už jsem věřila, že to bude zlato. Deváté zlato v řadě je neskutečné, strašně si to užívám," radovala se Sáblíková.

Na MS dnes pojede ještě Karolína Erbanová, která patří mezi medailové aspirantky na kilometru. Do závodu z pozice náhradnice zasáhne i Nikola Zdráhalová.

Nejvíc zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích (včetně stíhacího závodu družstev):

13 - Martina Sáblíková (ČR)

12 - Anna Friesingerová (Německo) a Ireen Wüstová (Nizozemsko)

11 - Gunda Niemannová-Stirnemannová (Německo)

Tagy: rychlobruslení

Zdroje: ČTK