Oshie rozhodl v nájezdech o výhře USA nad Ruskem 3:2

- Hokej autor: Michal Polák

Hokejisté Spojených států amerických zdolali v duelu o vedení ve skupině A na olympijských hrách v Soči domácí Rusko 3:2 po samostatných nájezdech. Rozstřel rozuzlil až v osmé sérii T.J. Oshie, který se v nájezdech trefil celkem čtyřikrát ze šesti pokusů. 

TJ Oshie pokořil Bobrovského

TJ Oshie pokořil Bobrovského,zdroj: Getty Images

Souboj obhájců stříbra z Vancouveru s domácím týmem se hrál od začátku v rychlém tempu, Rusové měli v úvodu mírnou převahu, ale nejnebezpečnější pokus vyslal v páté minutě na Bobrovského Van Riemsdyk. Quicka prověřil Dacjuk. Američané odolali při Wheelerově vyloučení, další šance potom měli Radulov a Malkin. V závěru úvodní části při Nikulinově trestu hned třikrát vyzkoušel Bobrovského Kane. 

Vyrovnaná bitva pokračovala, ruského brankáře ohrozil ve druhé třetině tečí Stastny. Při vyloučení Paciorettyho ve 26. minutě pálil třikrát Ovečkin, přičemž posledním pokusem trefil horní tyč. V polovině utkání měl v mezikruží prostor Van Riemsdyk, ale s bekhendovým pokusem neuspěl. 

Dacjuk otevřel skóre

Rusové z následné akce udeřili, Dacjuk se dostal po Markovově přihrávce šikovně za obranu a střelou o levou tyč otevřel skóre. Sudí Meier s Vinnerborgem si ještě u videa prověřili, že puk přešel brankovou čáru. 

Američané vyrovnali v 37. minutě při Radulovově vyloučení. Van Riemsdyk zkusil překvapit Bobrovského efektním zakončením s hokejkou mezi nohama, neuspěl ani v další šanci, ale pak přistrčil puk Fowlerovi, od jehož brusle se kotouč odrazil do odkryté branky. Gól opět posvětil videorozhodčí. 

Padaly góly v přesilovkách

Rusové i díky vyloučením Kanea a Browna se v třetí části tlačili za vedoucí brankou, ale Dacjuk minul a Malkina vychytal Quick. Naopak Američané se v 50. minutě znovu při Radulovově vyloučení ujali vedení, když Kane vyzval ke skórování Pavelského, který mohl vzápětí i zvýšit. 

Sborná ale brzy vyrovnala při Brownově trestu, kdy se trefil i za přispění Radulovovy clony z pravého kruhu Dacjuk. Za dvě minuty zamířil přesně od modré Tjutin, ale sudí po poradě s videorozhodčím gól neuznali kvůli posunuté brance. 

V nastavení neproměnil únik Kane, který pak nevyužil i další šanci. Nájezdy se změnily v galapředstavení Oshieho, který v páté a šesté sérii odvrátil prohru a v osmé rozhodl. 

Tagy: ZOH 2014

Zdroje: ČTK