Dnes je sobota 3. května 2025., Svátek má Alexej
Počasí dnes 10°C Občasný déšť

Peterhansel vybojoval na Dakaru dvanáctý titul, mezi motocyklisty poprvé vyhrál Price

16. 1. 2016 – 17:45 | Auto-moto | Redakce Sport.Tiscali.cz | Diskuze:

Peterhansel vybojoval na Dakaru dvanáctý titul, mezi motocyklisty poprvé vyhrál Price
Stéphane Peterhansel během deváté etapy | zdroj: Profimedia

Francouz Stéphane Peterhansel vylepšil svou unikátní bilanci na Rallye Dakar o dvanácté vítězství. Padesátiletý jezdec získal šestý titul v kategorii automobilů, když stejného počtu vítězství dosáhl i na motocyklu. Historicky prvním australským vítězem slavného závodu se stal motorkář Toby Price. 

Nejvýš z českých účastníků skončil Jaroslav Valtr, který s tatrou obsadil mezi kamiony osmé místo, což je jeho nejlepší výsledek na Dakaru. V soutěži osobních automobilů skončil při premiéře v soutěži na čtrnácté příčce Martin Prokop s toyotou. Motocyklista David Pabiška byl třicátý.

Peterhansel triumfoval po více než 9000 kilometrech napříč Argentinou a Bolívií o téměř 35 minut před obhájcem prvenství Násirem Attíjou z Kataru. "Je to něco mimořádného. Jeli jsme pod velkým tlakem, ale zvládli jsme to. Každé z mých vítězství má jinou váhu, ale tohle rozhodně patří do první trojky. Projet cílem po posledních třech náročných dnech byla velká úleva," řekl Peterhansel.

K budoucnosti se zatím vyjadřovat nechtěl. "Jedno je jasné. Dorovnat počet mých vítězství na motorce byl poslední velký cíl v mé kariéře, který se mi teď povedlo splnit. Nic dalšího už mě moc nemotivuje," připustil po 27. startu na Dakaru.

Závěrečnou etapu vyhrál devítinásobný mistr světa v rallye Francouz Sébastien Loeb, jenž při premiéře na Dakaru dlouho vedl, ale po nehodě v osmé etapě z boje o celkové vítězství vypadl. Náladu si dnes alespoň trochu spravil čtvrtým dílčím triumfem na 180 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce.

V konečném pořadí obsadil devátou příčku s více než dvouhodinovou ztrátou na Peterhansela. Obě francouzské hvězdy jely s vozem Peugeot, který si díky Peterhanselovi připsal na Rallye Dakar první celkové vítězství po 26 letech.

Zato v soutěži motocyklů nadále trvá hegemonie rakouské značky KTM, která má vítěze popatnácté za sebou. Price porazil o necelých 40 minut Slováka Štefana Svitka, který dosáhl druhým místem životního úspěchu. Osmadvacetiletý Australan startoval na Dakaru teprve podruhé, loni skončil třetí.

"Vyhrát hned při druhém startu je úžasné. Vůbec jsem nečekal, že by se mi to mohlo povést. A být prvním australským vítězem Dakaru, to už je úplně šílené," rozplýval se Price. "Už jenom dokončit tuhle rallye se rovná vítězství. A vyhrát ji je naprosto úžasné. Doufám, že tohle je teprve začátek a další vítězství přijdou," uvedl.

Rallye Dakar - konečné pořadí: 

Motocykly: 1. Price (Austr./KTM) 48:09:15, 2. Svitko (SR/KTM) -39:41, 3. Quintanilla -48:48, ... 30. Pabiška -8:26:21, 71. Veselý -23:15:54.

Čtyřkolky: 1. M. Patronelli 58:47:41, 2. A. Patronelli (oba Arg./Yamaha) -5:23, 3. Baragwanath (JAR/Yamaha) -1:41:53.

Automobily: 1. Peterhansel (Fr./Peugeot) 45:22:10, 2. Attíja -34:58, 3. De Villiers (JAR/Toyota) -1:02:47, ... 14. Prokop -5:33:32, 16. Zapletal -5:40:41, ... 32. Jerie -17:16:55, 46. Ouředníček -25:19:26.

Kamiony: 1. G. De Rooy (Niz./Iveco) 44:42:03, 2. Mardějev -1:10:27, 3. Villagra -1:40:55, ... 8. Valtr -3:54:30, 16. Kolomý -8:06:05, 17. Vrátný -8:08:17, 19. Macík -10:17:19.

Zdroje:

Předchozí článek

Evropa dobývala svět, teď svět dobývá Evropu. Uprchlickou vlnu nepůjde zastavit

Následující článek

Smrt jako ideální reklama