Petr Čech: V Nizozemsku chceme uspět. První místo je pořád ve hře

- Fotbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Petr Čech se po dvou a půl letech vrací do Amsterdam Areny, kde v roce 2013 oslavil s Chelsea zisk trofeje pro vítěze Evropské ligy. Anglický tým tehdy zvítězil 2:1 nad Benficou Lisabon a český gólman věří, že holandský stadión mu přinese štěstí i v posledním zápase kvalifikace mezi Českou republikou a Nizozemskem.

Petr Čech

Petr Čech,zdroj: Profimedia.cz

"Vzpomněl jsem si na to po cestě do arény, že poslední zápas, který jsem tu odehrál, bylo finále Evropské ligy, navíc vítězné. Navíc jsem potkal u vchodu do budovy Edwina van der Sara. Rád jsem ho viděl, to bylo další milé překvapení," pochvaloval si Čech dnešní setkání s brankářskou legendou a nizozemským rekordmanem v počtu reprezentačních startů. "Doufám, že třetí milé překvapení bude zítra ten zápas, abychom ho zvládli," dodal Čech na tiskové konferenci před utkáním.

Přestože reprezentanti už mají postup na Euro od září jistý, podle Čecha v úterý rozhodně nechtějí prohrát. Motivuje je i to, že stále mohou skončit první ve skupině, když zvítězí a Island nevyhraje v Turecku. "Chtěli bychom zakončit tu kvalifikaci co nejlepším výsledkem. Neznám nikoho, kdo by hrál fotbal a nechtěl vyhrát. Máme možnost skončit první ve skupině a pokusíme se, aby to vyšlo," uvedl Čech.

Překvapilo ho, že Nizozemsko je před závěrečným zápasem skupiny s Českem až na čtvrtém místě, a pokud Turecko neprohraje s Islandem, nebude mu stačit ani výhra. "Počítal jsem, že tým s takovou fotbalovou tradicí potvrdí roli favorita ve skupině a bude patřit k těm, kteří na mistrovství Evropy chybět nebudou," podotkl gólman Arsenalu.

S Nizozemskem má pozitivní bilanci

V sobotním utkání s Tureckem místo Čecha dostal přednost Tomáš Vaclík, v Amsterodamu už ale bude chytat brankářská jednička. "Byli jsme domluveni, že jeden zápas odehraji já a jeden Tomáš. Bylo na trenérovi, v jakém pořadí. Vybral to takhle, což musíme respektovat," konstatoval Čech.

S Nizozemskem odchytal v dospělé reprezentaci šest utkání a má kladnou bilanci tří výher, dvou proher a jedné remízy. "Kdybych měl vybrat dva zápasy, tak by to samozřejmě bylo utkání v Portugalsku na mistrovství Evropy v roce 2004. To byl vynikající zápas," připomněl výhru 3:2 po památném obratu. "A druhý zápas asi vítězství 3:1 v domácím prostředí, když jsme potvrzovali postup z kvalifikace. Pak se nám ale taky podařilo tady prohrát 0:2 a takovému výsledku se chceme vyhnout," dodal.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Petr Čech Euro 2016

Zdroje: ČTK