Dnes je sobota 6. března 2021., Svátek má Miroslav
Počasí dnes -6°C Polojasno

Pobouřil celé USA. Odmítl povstat během hymny

Pobouřil celé USA. Odmítl povstat během hymny
Colin Kaepernick | zdroj: Profimedia.cz

V poslední době to vypadá, že se s protestujícími sportovci roztrhl pytel. Nejdřív vyvolal celosvětové pozdvižení etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa, který v cíli olympijského maratonu protestoval proti vraždění příslušníků jeho kmene, teď se k němu přidal hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, který odmítl povstat při americké hymně. 

Quarterback San Francisca 49ers tak protestoval proti rasové diskriminaci ze strany policie a v protestu hodlá pokračovat, dokud se situace v zemi nezmění.

Do hráče se opřel i republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump. "Je to hrozné. Možná by si měl najít jinou zemi, která by mu víc vyhovovala. Ale takovou nenajde," prohlásil Trump v rozhlasovém pořadu Dori-Monson-Show v Seattlu.

Už před Trumpovým vystoupením sklidil osmadvacetiletý Kaepernick velkou kritiku, ustoupit jí ale nechce. "Nebudu stát a vzdávat čest vlajce, která reprezentuje zemi, jež utlačuje černé a jinak barevné. To je pro mne víc než fotbal a bylo by ode mne egoistické, dělat, že nic nevidím," dodal s odkazem na množství incidentů z poslední doby, při nichž převážně bělošští policisté při zásazích zastřelili několik černochů.

Vedení klubu do kauzy nijak zasahovat nehodlá. "Uznáváme právo každého jednotlivce, rozhodnout se, zda se tohoto ceremoniálu zúčastní, nebo ne," uvedli zástupci 49ers v oficiálním prohlášení.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,270 26,370
USD 22,070 22,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma