Dnes je pondělí 20. března 2023., Svátek má Světlana
Počasí dnes 13°C Dešťové přeháňky

Pobouřil celé USA. Odmítl povstat během hymny

Pobouřil celé USA. Odmítl povstat během hymny
Colin Kaepernick | zdroj: Profimedia

V poslední době to vypadá, že se s protestujícími sportovci roztrhl pytel. Nejdřív vyvolal celosvětové pozdvižení etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa, který v cíli olympijského maratonu protestoval proti vraždění příslušníků jeho kmene, teď se k němu přidal hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, který odmítl povstat při americké hymně. 

Quarterback San Francisca 49ers tak protestoval proti rasové diskriminaci ze strany policie a v protestu hodlá pokračovat, dokud se situace v zemi nezmění.

Do hráče se opřel i republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump. "Je to hrozné. Možná by si měl najít jinou zemi, která by mu víc vyhovovala. Ale takovou nenajde," prohlásil Trump v rozhlasovém pořadu Dori-Monson-Show v Seattlu.

Už před Trumpovým vystoupením sklidil osmadvacetiletý Kaepernick velkou kritiku, ustoupit jí ale nechce. "Nebudu stát a vzdávat čest vlajce, která reprezentuje zemi, jež utlačuje černé a jinak barevné. To je pro mne víc než fotbal a bylo by ode mne egoistické, dělat, že nic nevidím," dodal s odkazem na množství incidentů z poslední doby, při nichž převážně bělošští policisté při zásazích zastřelili několik černochů.

Vedení klubu do kauzy nijak zasahovat nehodlá. "Uznáváme právo každého jednotlivce, rozhodnout se, zda se tohoto ceremoniálu zúčastní, nebo ne," uvedli zástupci 49ers v oficiálním prohlášení.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 20.3.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,930 24,050
USD 22,350 22,530
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma