Podruhé v kariéře! Drtivý úder poslal Berdycha do semifinále Wimbledonu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 7. 2016 22:30) - Tenis autor: art

Podařilo se mu to teprve podruhé v kariéře. Český tenista Tomáš Berdych si zahraje semifinále Wimbledonu, do kterého ho katapultovalo sebevědomé vítězství nad Francouzem Lucasem Pouillem 7:6, 6:3 a 6:2. Mezi čtyři nejlepší na grandslamu se dostal znovu po roce a půl.     

Berdych se raduje po sebevědomém vítězství nad francouzským soupeřem

Berdych se raduje po sebevědomém vítězství nad francouzským soupeřem,zdroj: Profimedia.cz

Jeho pátečním semifinálovým soupeřem bude domácí favorit Andy Murray, který vydřel postup po čtyřech hodinách. Nad Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou sice už vedl 2:0 na sety, ale nakonec vyhrál až 7:6, 6:1, 3:6, 4:6 a 6:1.

"Je to skvělý pocit být tady zase v semifinále, ale pořád ještě mám něco před sebou. Soustředím se na další zápas, na svoji hru, abych prošel dál," řekl Berdych, toužící zopakovat si wimbledonské finále z roku 2010. "To by bylo úžasné. Doufám, že ještě alespoň jednou ty zkušenosti využiju. Pracuju na tom, aby se mi to povedlo."

Berdych hrál ve Wimbledonu čtvrtý den v řadě a den po dokončení pětisetové výhry nad krajanem Jiřím Veselým. Proti světové třicítce Pouilleovi, který před turnajem nevyhrál na trávě ani zápas, předvedl vysoký standard, agresivní hru a stejně jako v předešlých zápasech si dokázal dojít pro vítězný volej na síť.

Relativně vyrovnaný byl jen první set, ale Berdych byl převážně o krok napřed. Brejk ze třetí hry sice vzápětí ztratil, ale v tie-breaku byl důraznější. Na začátku druhé sady vzal soupeři servis, vedl rychle 3:0 a výhodu do konce sady udržel.

Publikum si na kurtu číslo jedna dlouho hledalo oblíbence a zpočátku bylo tišší. Postupně se přiklonilo na stranu Francouze a doufalo ve vyrovnanější průběh, ale Berdych dál hrál dlouhé míče k základní čáře a obrat nepřipustil.

Od stavu 0:1 získal ve třetím setu pět her v řadě. Při svém servisu ukončil duel čistou hrou a k postupu potřeboval jen necelé dvě hodiny.

"Nebylo to tak jednoduché, i když to tak na papíře vypadá. Musel jsem tvrdě pracovat. Na začátku jsem hledal svůj rytmus, který jsem našel v tie-breaku, a pak jsem diktoval hru. Hrál jsem agresivněji a solidně," zhodnotil Berdych zápas.

S Murraym má Berdych negativní bilanci 6:8 a prohrál poslední čtyři vzájemné souboje včetně loňského semifinále na Australian Open. "Jeho styl prošel určitými změnami. Hrával defenzivněji a to se mi zamlouvalo. Byl jsem agresivnější, mohl jsem diktovat dění na kurtu. Ale v poslední době se snaží přitlačit. Je kreativnější a hledá cesty, jak se zlepšit. Já se pokusím vymyslet účinný plán," řekl Berdych.

"Berdych je těžký soupeř, už tady byl ve finále a cestou porazil Djokoviče i Federera. Vím, že teď zvládl velmi těžkou bitvu s Veselým, musí hrát dobře. Cítí se na trávě komfortně a já budu muset hrát dobře," řekl Murray, vítěz Wimbledonu z roku 2013. Wimbledon je poslední z grandslamů, na kterém se spolu střetnou - v Paříži vyhrál Berdych, zatímco v Melbourne a v New Yorku se radoval Murray.

Minimálně dvakrát si z Čechů vedle Berdycha zahráli semifinále Wimbledonu už jen vítěz turnaje Jan Kodeš a Ivan Lendl, který je nyní trenérem Murrayho.

Vedle Wimbledonu byl Berdych v grandslamovém semifinále dvakrát i na Australian Open (2014, 2015), jednou na antuce v Paříži (2010) a na US Open (2012).

Tagy: Wimbledon čeští tenisté

Zdroje: ČTK