Dnes je středa 1. května 2024.
Počasí dnes 10°C Polojasno

Překvapivé zjištění! Gólové oslavy fanoušků způsobují zemětřesení

Gól Leonarda Ulloy v poslední minutě zápasu proti Norwichi vyvolal bouřlivou reakci fanoušků Leicesteru | zdroj: Profimedia

Poprvé v historii bylo v Anglii zaznamenáno zemětřesení způsobené fotbalovými fanoušky. Vyvolaly ho gólové oslavy příznivců Lišek v infarktovém zápasu 27. kola Premier League proti Norwichi.

Studenti geologických věd na University of Leicester nainstalovali seismograf na základní školu poblíž domovského stadionu Leicesteru. Následně zjistili, že vždycky když aktuální lídr Premier League skóruje, energie uvolněná z fanoušků při oslavě gólu způsobuje v okolí stadionu menší zemětřesení.

Během oslavy vítězného gólu argentinského útočníka Leonarda Ulloy v 89. minutě utkání proti Norwichi (1:0) propuklo v okolí stadionu zemětřesení o síle 0,3 stupně Richterovy škály. Další, tentokrát o síle 0,1 stupně, zaznamenal seismograf poté, co anglický záložník Danny Drinkwater vyrovnal stav utkání s West Broomem na 2:2.

„Krátce po instalaci zařízení jsme zjistili, že seismograf občas ukazuje zvýšené hodnoty. Při podrobnějším zkoumání jsme objevili souvislost mezi přesným časem vstřeleného gólu Leicesteru a výskytem zvýšených seismických činností,“ shrnul závěry výzkumu jeden ze studentů univerzity Richard Hoyle.

Tento nově objevený fenomén dostal název Vardy Quake. Pojmenován byl tak po nejlepším střelci Leicesteru Jamiem Vardym, jenž však již od poloviny února čeká na další gól.

Studenti hodlají monitorovat domácí zápasy Leicesteru i v budoucnosti. Výsledky jejich výzkumu by se měly průběžně objevovat na twitterovém účtu @VardyQuake.