Dnes je čtvrtek 26. května 2022., Svátek má Filip
Počasí dnes 21°C Oblačno

Pro Gulaše je hokejový nároďák uzavřená kapitola

Pro Gulaše je hokejový nároďák uzavřená kapitola
Milan Gulaš | zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Útočník Milan Gulaš považuje své působení v české hokejové reprezentaci za uzavřenou kapitolu. Šestatřicetiletý kapitán Českých Budějovic to řekl v pořadu České televize Hokej den poté v reakci na dění okolo nominace na olympijské hry v Pekingu.

Gulašovo jméno chybělo ve čtyřiadvacetičlenném výběru, který ve čtvrtek zveřejnili na tiskové konferenci generální manažer Petr Nedvěd a trenéři v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem. A čekat na dodatečné zařazení sám účastník mistrovství světa z roku 2019 odmítl.

„V současné chvíli je nejspíš národní mužstvo uzavřená kapitola. Tímhletím mi vzali trochu vítr z plachet. Samozřejmě když zájem od trenérů necítíte takový, jaký by měl být, tak trochu i ztratíte motivaci. Pro mě je to v tuto chvíli uzavřená kapitola a chci se soustředit jen na klubovou štaci,“ řekl Gulaš, kterému vadila především chybějící komunikace.

„Já jsem se to dověděl oficiálně, když byla nominace v televizi. Neměl jsem žádnou komunikaci od doby ruského turnaje (prosincového Channel One Cupu) vůbec s nikým. Vůbec jsem nevěděl, jak to může dopadnout. Po tom turnaji jsem trochu očekával, že to asi nedopadne, a taky se to potvrdilo. Prostě jsem to cítil v kostech, přestože ten turnaj vyšel bodově, samozřejmě týmově to nesedlo, tak za ty určité roky dáte na svůj pocit. Cítil jsem, že tam asi není to, co by mělo být. I trenéři asi očekávali trochu víc, tak jsem byl furt takový opatrnější,“ uvedl Gulaš.

Měl se představit před čtyřmi roky v Pchjongčchangu, ale v generálce v Koreji proti Finsku, hrané v Soulu, se zranil. Tehdy také neměl o nominaci dopředu informace. „To bylo vesměs podobné, taky jsem čekal do poslední chvíle. Nevím, jak to měli ostatní kluci, se mnou nikdo nekomunikoval, já v tom problém nevidím. Spíš mě teď štve taková ta bublina kolem toho. Plno lidí už si k tomu něco řeklo a furt to rezonuje, což já moc na svoji osobu nemusím. Spíš bych byl radši, kdyby to bylo takové klidnější,“ uvedl Gulaš.

Přesto by si představoval i ve svém věku jinou komunikaci. O nominaci se popral na Channel One Cupu v Praze a Moskvě, kde českým tým prohrál všechny tři zápasy a získal jediný bod. Češi dali šest branek a Gulaš byl se třemi góly a dvěma asistencemi nejproduktivnější hráč turnaje.

„Turnaj v Rusku se nějak podařil, byla to pro mě nějaká šance. Sami mi volali, abych se o to porval, tak jsem to zkusil. Jediné, co bych si představoval trochu lepší, tak nějaký telefonát a říct: ‘Hele Guli, i když ti ten turnaj v Rusku vyšel, tak my tě tam prostě v té sestavě nevidíme. Vidíme tam jiné hráče’. Což je úplně normální a takhle by to mělo být,“ prohlásil Gulaš. „To jediné mě mrzí, že někdo nevezme telefon a neřekne i s ohledem na věk: ‘Hele, prostě tě tam nevidíme’. A vůbec nic se neděje a jede se dál. Aspoň vím, na čem jsem, protože i tohle dává otázky dál a není to asi úplně ideální, jak by to mělo být.“

Zkušený útočník již v minulosti přišel z různých důvodů i o start na pěti světových šampionátech. V letech 2010 a 2014 byl v širším kádru již v dějišti MS, ale nakonec se nedostal na soupisku a odjel. Z velkých akcí se nakonec představil až na MS v roce 2019 v Bratislavě, kam jej kouč Miloš Říha dodatečně nominoval v průběhu turnaje.

Gulaš se domnívá, že bližší komunikace by nahrála celkově lepší atmosféře okolo mužstva. „Já jsem s nikým od té doby nemluvil. Těmto problémům se může předejít. Nehází to vůbec dobré světlo na ten celek. Tady vůbec nejde o Gulaše nebo někoho jiného, ale obecně. Je přece normální si to říct a komunikovat o tom. Vždyť se přece všichni známe dlouhé roky a je normální si k tomu říct svoje,“ domnívá se Gulaš.

„I když to bude nepříjemné pro toho daného hráče - v tuhle chvíli konkrétně pro mě - mám přeci něco za sebou a vezmu to. Nebudu nějak uražený. Proč bych taky měl být, beru to úplně normálně. Trenéři si vybrali jiné hráče, tak to ve sportovním odvětví a ve všech jiných funguje. Já to beru úplně v pohodě, jen mě mrzí, že někdo nevezme ten telefon,“ dodal Gulaš.

Ujistil, že by se ujal jakékoliv role a snažil se pomoci týmu. „Samozřejmě, že když máte šanci bojovat o olympiádu, tak tam pojedete nechat duši. Ve svém věku to beru trochu jinak. Kdybych se dostal na olympiádu, tak si nechci nikde honit ego, že jsem na olympiádě, ale chci pomoct českému hokeji, aby se dostal zase trošku výš, abychom zase zažívali ty pěkné roky,“ prohlásil Gulaš.

„Kvůli tomu jsem chtěl jet na olympiádu. Abych pomohl klukům k výsledku a mohli jsme dát zase inspiraci nebo motivaci klukům, jako jsme byli my. O to víc mě to mrzí. Já bych samozřejmě přijal jakoukoliv roli. Lidi, kteří mě znají dlouhodobě, vědí, že i kdybych nehrál přesilovku, tak tam budu a budu nápomocen každému, kdo bude potřebovat,“ uvedl Gulaš.

Českým hokejistům začala příprava na olympijský turnaj v Pekingu

Hokejová reprezentace dnešním úvodním tréninkem odstartovala přípravu na olympijský turnaj v Pekingu. V pražské O2 areně se pod dohledem kouče Filipa Pešána připravovala trojice hráčů z přerušené Kontinentální ligy, na výsledek testu ještě čeká útočník Lukáš Sedlák z Čeljabinsku. Další hráči KHL se budou postupně připojovat během týdně po vyřízení klubových a osobních záležitostí.

Po přerušení soutěže, k němuž sáhla KHL s ohledem na rychlé šíření koronaviru v klubech, upravilo vedení reprezentace program před olympijským turnajem v Číně. Hráčům z předběžné nominace, která byla zveřejněna ve čtvrtek, zároveň na tento týden zajistilo možnost využití ledové plochy v O2 areně.

Dnes ji využili brankář Roman Will z Čeljabinsku, obránce Ronald Knot z Nižněkamsku a útočník Radan Lenc z Chabarovsku. „Tihle tři hráči byli dnes s Filipem Pešánem na ledě, Lukáš Sedlák ještě čeká na výsledek testu. Stejně tak budou mít hráči ledovou plochu k dispozici, a to vždy od 12 hodin do 13:30. Zítra by se měli připojit Lukáš Klok, Vojtěch Mozík a Libor Šulák,“ řekl ČTK tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund.

Trio beků by měli následovat ještě další hráči. Ve čtyřiadvacetičlenném kádru pro olympiádu byla hned polovina zástupců Kontinentální ligy. „Je důležité, abychom hráče po přerušení soutěže udrželi v tréninkové zátěži, i když především zpočátku bude příprava probíhat v malých skupinkách,“ uvedl v této souvislosti Pešán v tiskové zprávě. „Počtu hráčů a jejich složení pochopitelně uzpůsobíme i program prvních tréninků,“ dodal.

Od neděle se hráči ubytují v Praze, trénovat budou v O2 areně a ve čtvrtek 27. ledna odletí do Pekingu. První trénink v dějišti turnaje je naplánován na 28. ledna. Hráči, jejichž soutěže stále pokračují, se budou k mužstvu připojovat postupně a do dějiště her odletí ve středu 2. února.

Do přípravy by se mělo zapojovat více hráčů s ohledem na to, že ve čtvrtek nahlášená nominace není konečná. Uzavře se až za týden v pondělí 24. ledna, pak už jsou změny možné jen ze zdravotních důvodů. Jedno místo si Pešán s generálním manažerem Petrem Nedvědem, jenž má za nominaci hlavní zodpovědnost, nechali volné. Vzhledem k okolnostem čítá seznam náhradníků s hráči, jichž by se mohla nominace ještě týkat, 30 jmen.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 26.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 23,010 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma