Rozhodnuto! Místo Růžičky povede české hokejisty zkušený Vůjtek

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 6. 2015 18:46) - Hokej autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Na střídačku české hokejové reprezentace se postaví osmašedesátiletý Vladimír Vůjtek. Zkušený a respektovaný kouč nahradí Vladimíra Růžičku, který odstoupil v souvislosti s údajnou korupční aférou.

Vladimír Vůjtek

Vladimír Vůjtek,zdroj: Profimedia.cz

Vůjtek, který vedl od roku 2012 do letoška slovenský národní tým, bude mít smlouvu na jeden rok. Informoval o tom Český svaz ledního hokeje (ČSLH).

"Jednání trvalo asi hodinu a půl a původně se ani nepředpokládalo, že by bylo vybráno jedno konkrétní jméno. Padala jména několika kandidátů. Nakonec ale došlo k většinové shodě," řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund. Prezident svazu Tomáš Král následně Vůjtka o rozhodnutí informoval. "Pan Vůjtek poděkoval za důvěru a potvrdil zájem pracovat jako hlavní trenér české reprezentace," uvedl Zikmund. 

Ještě předtím, než se začal výkonný výbor zabývat konkrétními jmény, rozhodl o tom, že podmínkou jmenování bude, aby trenér u národního mužstva pracoval na plný úvazek a jeho smlouva bude roční. Z možných kandidátů, o nichž se spekulovalo, tak zůstali ve hře jen Vůjtek a Miloš Říha starší, kteří v současné době nemají angažmá v klubech. 

"Na ročním trvání smlouvy se dohodl výkonný výbor také proto, že příští rok bude konference ČSLH a další působení trenéra bude moci řešit nově zvolené vedení svazu," řekl Zikmund. Vůjtek se s Králem domluvil, že do poloviny července připraví návrh koncepce práce s reprezentačním mužstvem včetně asistentů a realizačního týmu. 

Vůjtek: Národní mužstvo se neodmítá

Vůjtek se může těšit na premiéru na české střídačce. Kandidátem na post kouče reprezentace byl už dvakrát a velmi blízko k národnímu týmu měl v roce 2005, kdy dal svaz přednost Hadamczikovi. V letech 1993 až 1995 trénoval bývalý kouč Vítkovic, Zlína, Třince, Jaroslavle, Kazaně či Dynama Moskva českou reprezentační dvacítku.

"Přiznávám, že už jsem s něčím takovým nepočítal. Ale události posledních dnů a týdnů nabraly rychlý spád. Vláďa Růžička odstoupil a moje jméno se mezi těmi možnými kandidáty ukazovalo hodně v popředí," řekl Vůjtek. "Když jsem pak byl přímo osloven, nebylo moc nad čím přemýšlet. Národní mužstvo se neodmítá," prohlásil.  

"Pochopitelně první volba je na trenérovi. Výkonný výbor se bavil o tom, že počítá s tím, že bude mít jednoho až dva asistenty. Před mistrovstvím světa samozřejmě může realizační tým dále rozšířit. S definitivní platností pak bude nový trenér reprezentace schválen na jednání výkonného výboru v srpnu příštího roku," uvedl Zikmund. 

Růžička, který nahradil v únoru loňského roku po olympijských hrách v Soči Aloise Hadamczika, rezignoval v reakci na kauzu údajné korupce z dob jeho působení v pražské Slavii. Podle vyjádření několika rodičů od nich požadoval spolu s kamarádem Jiřím Moučkem peníze za to, že jejich děti budou moci dál hrát hokej na vrcholové úrovni. Růžička veškerá obvinění odmítl a chystá se proti nim bránit. 

Tagy: hokejový trenér Česká hokejová reprezentace korupční aféra

Zdroje: ČTK