Rozjetá Kanada se nenechala Čechy zastrašit. Junioři ale bojovali statečně

- Hokej autor: red

Přestože čeští hokejisté podali ve čtvrtfinále mistrovství světa do 20 let v Montrealu dobrý výkon, ustát rozjetou Kanadu se jim nepodařilo a prohráli 3:5. Branka Davida Kašeho sice poslala české juniory do vedení v první třetině, už ve druhé třetině to však Kanaďané otočili. 

Kaše a Zbořil v akci proti Mathieu Josephovi

Kaše a Zbořil v akci proti Mathieu Josephovi,zdroj: Profimedia.cz

Mužstvo vedené kapitánem Filipem Hronkem tak nedokázalo ukončit čekání na českou medaili na juniorském šampionátu. Naposledy reprezentace uspěla v roce 2005, kdy Češi získali bronz. Od té doby nedokázali postoupit do semifinále.

"Byl to jednoznačně náš nejlepší zápas na mistrovství. Pokud bychom takhle odehráli celý turnaj, hlavně zápasy proti Švýcarům a Dánům, mohlo to být úplně jinak," řekl po zápase útočník Tomáš Šoustal.

"Nikdo nemohl čekat, že budeme Kanadu přehrávat. Byli jsme jí ale víc než vyrovnaným soupeřem. Kdybychom neudělali chyby, mohlo to být o něčem jiném. Je smutné takhle skončit. Vyřazení je o to trpčí, že jsme na ně měli," dodala opora Kelowny v zámořské lize WHL.

Český tým nastoupil do klíčového utkání turnaje se Škarkem v brance. Sedmnáctiletý jihlavský talent měl od úvodní minuty více práce než jeho protějšek Ingram, složité situace však řešit nemusel. Očekávaný tlak domácích hráčů totiž nepřišel.

V 10. minutě si Češi zahráli první přesilovou hru, gólově se však prosadit nedokázali. Stejně jako následně Kanaďané při Zbořilově vyloučení. Bezbrankový stav se změnil v 17. minutě, kdy Kaše využil nečekaného odrazu puku od hlavního rozhodčího Kubuše a pohotovou střelou otevřel skóre.

"První třetina byla z naší strany velmi povedená. Mysleli jsme, že na nás vletí, ale naše taktika byla dobrá. Čekali jsme na ně, napadali je jen jedním hráčem a potom je chytali ve středním pásmu. Kanaďanům to utíkalo a nevěděli, jak se přes nás dostat, a pak začali být nervózní," řekl útočník Šimon Stránský.

Druhá část ale patřila Kanadě. Hronkovo vyloučení sice domácí nepotrestali, ale ve 24. minutě již vyrovnal před Škarkem osamocený Speers. Následně trefil Roy horní tyč a ve 28. minutě Kanaďané vedli. Špatné postavení českých hráčů na buly využil Stephens a překonal Škarka podruhé. "Párkrát jsme zaspali na vhazování, to jsou chyby, které se proti takovému soupeři nesmí stávat," litoval Adam Musil.

Český tým byl pod velkým tlakem, přesto se mu podařilo vyrovnat. Šoustal vzal v přečíslení dva na jednoho zakončení na sebe a první střelou ve druhé třetině překonal Ingrama. Ve 29. minutě se jednalo celkově o pátou českou střelu v zápase.

Kanaďany ale vyrovnání nezastavilo, dále diktovali tempo a opět se dostali do vedení. Aktivní Stephens sice ještě trefil tyč, obránce Chabot ale o pár vteřin později mířil přesně.

Ve 42. minutě byl blízko vyrovnání Nečas, Ingram si však s jeho pokusem poradil a jeho spoluhráči si následně poprvé vypracovali dvoubrankové vedení. Škarka překonal po rychlé přihrávce zpoza branky Gauthier. Češi nerezignovali a pohotově dorážejícímu Stránskému se podařilo opět snížit, jenže o 43 sekund později přidali Kanaďané další branku. Střelcem byl opět Gauthier.

"Mrzí mě, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Kanadu jsme mohli porazit, na rozdíl od přípravy jsme měli hodně šancí. Odehráli jsme dobré utkání, kdybychom takhle odehráli všechny, mohl turnaj vypadat jinak. To je ale jenom kdyby," řekl brankář Jakub Škarek, který si připsal 36 úspěšných zákroků.

Kanaďané již v závěru dvoubrankový náskok udrželi a v semifinále se utkají se Švédskem, druhou dvojici tvoří USA a Rusko.

Tagy: čeští hokejisté Mistrovství světa v ledním hokeji český hokej

Zdroje: ČTK