Ručinský: Kdyby nároďák nevedl Růža, přemýšlel bych jinak

- Hokej autor: Petr Hašek

Do národního týmu se vrátil po dlouhých devíti letech. Proto hokejista Martin Ručinský zatím o možném startu na domácím světovém šampionátu v tuto chvíli nepřemýšlí. Nejprve chce vyzkoušet, zda pro něj ve 43 letech nebude nebude přechod z extraligy zpět na mezinárodní scénu příliš velkým soustem. 

Martin Ručinský na srazu hokejové reprezentace před dvojzápasem s Ruskem

Martin Ručinský na srazu hokejové reprezentace před dvojzápasem s Ruskem,zdroj: Profimedia.cz

První možnost bude mít při dvojutkání s Ruskem v rámci Euro Hockey Tour.

„Je to pro mě takový restart. Byl jsem v reprezentaci naposledy před devíti lety. Jsou tu úplně jiný lidi a samozřejmě jiný hráči, než s kterými jsem hrával před těma devíti a více lety. Je to pro mě něco nového. Jsem plný očekávání. Nevím úplně, co bude, uvidíme,“ popsal Ručinský své pocity.

Až při samotných zápasech s kvalitními soupeři pozná, jestli na reprezentační úroveň ještě stačí. „Už mi přeci jen není pětadvacet let a myslím, že mezinárodní hokej je úplně něco jiného než česká extraliga. Zapojím se do tréninku, pak do zápasů a pak budeme chytřejší,“ podotkl litvínovský útočník.

Maximum pro týmový úspěch

„Budu asi hrát svůj hokej, který jsem předváděl doteď a který umím. S Vláďou (Růžičkou) jsem ještě osobně o tom moc nemluvil. Nevím, co od mě přesně bude chtít. Jsem v národním mužstvu a budu hrát kdekoliv. Jak hodně budu hrát, je úplně jedno. Udělám maximum pro týmový úspěch. Chci být součástí mužstva a pokud možno nějaké zápasy vyhrát,“ uvedl Ručinský ke své roli.

Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Nagana ovšem přiznal, že na domácí květnové mistrovství světa v Praze a Ostravě zatím myšlenky nemá. „Odehraju ty dva zápasy a to mi samotnému napoví, jak na tom jsem. Začínám tady a uvidíme,“ nechtěl předbíhat.

Ručinský naskočí při čtvrtečním utkání s Ruskem na karlovarský led, překoná rekord Jaromíra Jágra a stane se historicky nejstarším hráčem hokejové reprezentace. 11. března oslaví už své 44. narozeniny. Podle trenéra Vladimíra Růžičky ale nehraje věk hráče s 961 odehranými zápasy v NHL roli.

Ručinský umí strhnout spoluhráče

„Jsem přesvědčený, že Martin na mezinárodní hokej stále má a v zápasech proti Rusku to ukáže. Stále je to jeden z nejlepších hráčů v extralize. Viděl jsme ho hrát v řadě zápasů a vždy je nejlepší na ledě. A nejen z týmu Litvínova. Jen doufejme, aby byl v pořádku,“ tvrdí Růžička i s výhledem ke světovému šampionátu.

„Věřím, že Martin, co se týká hry i kabiny, je to, co hledáme. V kabině někdo takový musí být. Je to takový hráč, že jeho výkony strhnou i další hráče,“ oceňuje další schopnosti Ručinského reprezentační kouč.

Právě osobnost Růžičky hrála při Ručinského rozhodování o návratu do reprezentace velkou roli. „Mně osobně se mu těžko říká 'ne'. Kdyby byl jiný trenér, asi bych přemýšlel jinak,“ přiznal Ručinský, který zná dalšího litvínovského odchovance Růžičku od dětství.

Češi budou proti lídrovi Euro Hockey Tour usilovat o své první vítězství v sezoně. Ve čtvrtek změří se sbornou síly v Karlových Varech, v sobotu se oba týmy v odvetě utkají v pražské O2 aréně.

Tagy: euro hockey tour Česká hokejová reprezentace český hokejista

Zdroje: ČTK