Sáblíková je znovu zlatá! Na MS ovládla i závod na 5000 metrů

- Ostatní sporty autor: Petr Hašek

Rychlobruslařka Martina Sáblíková slaví zisk druhé zlaté medaile na mistrovství světa v Heerenveenu. Po tříkilometrové trati nenašla konkurentku ani v závodě na 5000 metrů, který vyhrála v nejlepším čase letošní sezony 6:52,73. O necelé dvě sekundy porazila domácí Carlijn Achtereekteovou.

Martina Sáblíková získala na MS v Heerenveenu druhou zlatou medaili

Martina Sáblíková získala na MS v Heerenveenu druhou zlatou medaili,zdroj: Isifa.com

Sáblíková se představila až v předposlední rozjížďce po boku Kanaďanky Ivanie Blondiové. Česká rychlobruslařka už v té době věděla, že na zlato bude muset předvést maximální výkon. Průběžné první místo patřilo Achtereekteové, která se blýskla skvělým časem 6:54,49.

Svěřenkyně Petra Nováka začala tradičně pomaleji a tři kilometry před cílem ztrácela na první místo přes dvě sekundy. Poté ale začala postupně ztrátu stahovat a před závěrečným kolem už byla v čele.

„Když jsem viděla čas Achtereekteové, tak se mi trošku protočily panenky, zajela opravdu výborný čas. Petr (Novák - trenér) mi poté řekl, jaké časy jezdila na kolo. Dohodli jsme se, že to zkusím jezdit po 33 (sekund), což se podařilo. Jsem spokojená, ale bylo to velice těžké,“ přiznala Sáblíková.

Průběžné pořadí nesledovala, jen se snažila poslouchat pokyny od kouče Nováka, který jí již v polovině trati hlásil, že si jede pro zlato. „Že jsem vyhrála, jsem si ale byla jistá až po projetí cílem. Člověk nikdy neví. Uklidňovalo mě ale, že je Petr v klidu,“ podotkla 27letá rychlobruslařka, která získala dvanáctou zlatou medaili na MS.

Čas 6:52,73 nepřekonala v poslední rozjížďce ani Němka Claudia Pechsteinová, která ziskem bronzu zaokrouhlila svou sbírku medailí ze světového šampionátu na rovnou čtyřicítku.

Sáblíková tak znovu potvrdila, že je královnou pětky. Od roku 2007 ovládla nejdelší ženskou trať na všech individuálních světových šampionátech či olympijských hrách.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Heerenveenu: 
Ženy - 5000 m:
1. Sáblíková (ČR) 6:52,73
, 2. Achtereekteová (Niz.) 6:54,49, 3. Pechsteinová (Něm.) 6:56,53.

Tagy: rychlobruslařka rychlobruslení Martina Sáblíková

Zdroje: ČTK