Zrušit všechny atletické rekordy? Tím ničeho nedosáhnete, tvrdí Bolt

- Atletika autor: Petr Widenka

Světová atletika se v posledních týdnech a měsících svijí v křeči korupčních machinací. Záplava špatných zpráv nenechává chladnou ani sportovní superstar Usaina Bolta, držitele šesti zlatých olympijských medailí. Jamajský sprinter ale zároveň odmítá zbrklá a nerozumná gesta odporu, jakým je podle něho třeba návrh britské atletické federace, která volá po resetování všech atletických rekordů.

Usain Bolt posbíral na letošním mistrovství světa v Pekingu tři zlaté medaile

Usain Bolt posbíral na letošním mistrovství světa v Pekingu tři zlaté medaile , zdroj: Profimedia.cz

Nezávislá komise Mezinárodní antidopingové agentury WADA obvinila minulý týden bývalého prezidenta Světové atletické federace Lamineho Diacka z braní úplatků, vydírání a z krytí pozitivních dopingových případů.

Uplynuly přitom jen tři měsíce od doby, kdy WADA odtajnila detaily obsáhlé vyšetřovací zprávy, která odhalila organizovaný a státem podporovaný dopingový kolos v Rusku. To vedlo k vyloučení tamější atletické federace ze všech soutěží pod záštitou IAAF.

Do cesty lavině skandálů se minulý týden postavila britská atletická federace, která vydala Manifest za čistou atletiku. Ten zahrnuje i kontroverzní návrh na zrušení všech světových rekordů, což má podle UK Athletics otevřít královně sportu dveře do nové, lepší éry.

Takový razantní krok však kritizuje řada bývalých i současných atletů, včetně Bolta, držitele světových rekordů v běhu na 100 a 200 metrů. „Tohle k ničemu nepovede. Minulost už stejně nezměníme. Co se stalo, stalo se, teď se musíme zaměřit na budování lepší a poctivější budoucnosti,“ míní jamajský sprinter.

Sám ale přiznává, že jeho víra ve sportovní instituce výrazně ochabla. „V poslední době nevycházím z údivu. Vždy jsem měl za to, že IAAF odvádí dobrou práci v boji proti korupci a dopingu.“  

Tagy: doping IAAF

Zdroje: Telegraph