Silná atletická sestava odletěla do Řecka pro postup mezi elitu

- Atletika autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

S jasným cílem odletěli naši atleti do řeckého Héraklionu na víkendové mistrovství Evropy reprezentačních družstev  - vrátit se do elitní superligy, kterou loni opustili.

Od Zuzany Hejnové se čeká vítězství

Od Zuzany Hejnové se čeká vítězství,zdroj: Profimedia.cz

V nabité sestavě, v níž z absolutní špičky chybí pouze lehce zraněný oštěpař Vítězslav Veselý, by neměli mít se splněním tohoto úkolu problémy. 

Společně s Čechy jsou v první lize také atleti Belgie, Estonska, Řecka, Irska, Lotyšska, Litvy, Nizozemska, Portugalska, Rumunska, Švýcarska a Turecka. Do superligy postoupí tři nejlepší týmy. "Měli bychom se prát s Nizozemci o vítězství, neměli bychom mít problémy postoupit," spočítal si podle přihlášek a výkonnosti atletů reprezentační kouč Tomáš Dvořák

K dispozici bude mít všechny české atletické klenoty. Po pomalém začátku roste forma oštěpařce Barboře Špotákové. "Zase bych ráda nějaké ty metry přidala," uvedla světová rekordmanka, jejíž letošní maximum z posledního závodu v Oslo má hodnotu 64,10. 

Vyhrát by měla také překážkářka Zuzana Hejnová, která letos dosáhla času 55,00 v Briminghamu. "Už se těším, až zase budu běhat rychlejší časy," uvedla. 

Oporou týmu je také sprinter Pavel Maslák, který se letos zatím rozjíždí zvolna, ale vyhrát by měl. Poběží čtyřstovku a štafetu. "Je teprve začátek sezony," komentoval Maslákovu nynější formu Dvořák

Mílař Jakub Holuša bude mít soupeře v Turkovi Ilhamu Özbilenovi, kterého na HME v Praze ve finiši senzačně porazil. "Konkurence v některých disciplínách bude velká," tušil při pohledu do startovních listin Dvořák

Na krátkých překážkách si chce vylepšit výkonnost Petr Svoboda, který by mohl rovněž útočit na vítězství. "A také na limit," poukázal překážkář na skutečnost, že ještě nezaběhl čas, který by mu zaručil start na srpnovém mistrovství světa v Pekingu. Ten má hodnotu 13,47, Svoboda zatím běžel 13,65. 

Nechybí tyčkařští partneři Jan Kudlička a Jiřina Ptáčníková, na plný počet bodů by měli útočit kladivář Lukáš Melich, oštěpař Petr Frydrych, dálkař Radek Juška, kladivářka Tereza Králová i výškaři Jaroslav Bába a Oldřiška Marešová. Denisa Rosolová poběží hladkou čtyřstovku a Lenka Masná osmistovku. 

"Věřím, že se o přední místa poperou i dlouhé štafety," uvedl Dvořák. Reprezentace loni sestoupila ze superligy po dramatu právě až po závěrečné štafetě na 4x400 metrů mužů, v níž české kvarteto potřebovalo porazit Švédy o dvě místa. To se mu i podařilo, jenže následovala diskvalifikace za špatné postavení Jana Tesaře při předávce, byť chybou rozhodčích, a následný sestup. Tesař je v nominaci i letos. "Poběží první úsek, osvědčil se tam v hale," připomněl Dvořák medaili z HME v Praze. 

Tagy: Řecko postup atletika mistrovství evropy

Zdroje: ČTK