Holuša po srážce nedoběhl. Špotáková, Masná a Maslák zlatí

- Atletika autor: art

Mílař Jakub Holuša na Memoriálu Josefa Odložila v Praze avizovaný útok na český rekord na trati 1500 metrů nepředvedl. Rozběhl to sice kvalitně, v náběhu na poslední kolo však v sevření soupeřů zakopl, ztratil tempo a odstoupil. Výborně se ale dařilo oštěpářce Barboře Špotákové, která konečně přehodila 60 metrů a získala zlato. První byli také Lenka Masná na osmistovce a Pavel Maslák na čtvrtce.

Holušovi se útok na rekord tentokrát nepovedl

Holušovi se útok na rekord tentokrát nepovedl,zdroj: Profimedia.cz

Holuša chtěl zdolat výkon 3:34,87 minuty Jana Kubisty z roku 1983 a úvodní mezičasy napovídaly tomu, že by se mu to mohlo podařit. I když podmínky nebyly ideální, neboť v protilehlé rovince foukal silný protivítr.

Zhruba kolo před cílem ale Holuša zaškobrtl a málem upadl. "Někdo mě zezadu skopl. Chtěl jsem zabrat na poslední třístovce, ale šlápl jsem do prázdna a trochu si podvrtnul kotník," řekl novinářům.

Situaci vyhodnotil tak, že nemá cenu běžet dál. "Vyběhl jsem (z dráhy), protože nemělo smysl pokračovat. Byl jsem rád, že jsem úplně neležel na zemi," řekl.

Nepodařilo se mu totiž i kvůli větru utéct ostatním a dostal se do chumlu soupeřů. "Pak se tam na mě začali tlačit, takže kvůli tomu tam bylo hodně lidí," řekl Holuša. Síly ale ještě měl. "Ani jsem nebyl zadýchaný. Nohy už byly tužší, ale zazávodil bych si," pokrčil rameny.

Boj o letitý rekord ale nevzdává. "Naštěstí ten kotník bude v pohodě," ujistil běžec, kterého nyní čeká na čtvrteční Diamantové lize v Oslu závod na jednu míli.

Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková se na Zlaté tretře v Ostravě i na Diamantové lize v Eugene hodně trápila a prožila nejhorší vstup do sezony za posledních deset let. Proto na poslední chvíli přehodnotila své rozhodnutí vynechat pražský závod na Julisce, což dnes mohla kvitovat.

První pokus sice měřil pouze kolem 55 metrů, ale v druhé sérii se světová rekordmanka chytila. Její výkon 63,45 je pořád ale pouze třináctý v letošních světových tabulkách.

Novým limitářem pro světový šampionát v Pekingu je kladivář Lukáš Melich. Obhájce bronzové medaile z MS v Moskvě se v posledních závodech trápil a limit mu těsně unikal, ale dnes požadovaných 76 metrů přehodil o 21 cm. "Určitě to je úleva, tři závody za sebou jsem hodil za 75," řekl Melich. "Takže mám klid a můžu se soustředit na další závody," doplnil.

Tagy: atletika

Zdroje: ČTK