Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -6°C Skoro zataženo

Soud odsoudil hokejistu Dudu na tři měsíce podmíněně

Soud odsoudil hokejistu Dudu na tři měsíce podmíněně
V plzeňské ČEZ Areně se v neděli 15. ledna 2012 odehrálo 39. kolo hokejové Tipsport extraligy mezi celky HC Plzeň 1929 a HC Bílí Tygři Liberec. Na snímku Radek Duda. ROMAN TUROVSKÝ / MEDIAFAX | zdroj: Archiv

Hokejistu Radka Dudu v pondělí Okresní soud v Karlových Varech odsoudil ke třem měsícům za napadení chodce, výkon trestu byl ale podmíněně odložen na zkušební dobu jednoho roku. Soud Dudův útok zhodnotil jako přečin výtržnictví, za nějž mu hrozily až dva roky vězení. Státní zástupce požadoval rovněž podmíněný trest, a to ve výši čtyř měsíců.

Polehčující okolností pro Dudu bylo, že nebyl trestán. Soudkyně Kateřina Vltavská ovšem odmítla, že by mohl být hokejista osvobozen a jeho čin řešen jen jako přestupek. Duda na místě nebyl, jeho právní zástupce prohlásil, že se klient odvolá. "S rozsudkem nejsem spokojený, ani se s ním neztotožňuju," uvedl Duda pro iSport.cz. Potvrdil zároveň, že se odvolá ke krajskému soudu. "Věřím, že pravda vyjde najevo. To je vše, co teď k tomu chci říct," doplnil třiatřicetiletý útočník, který je momentálně nejproduktivnějším hráčem extraligy. Duda se podle obžaloby dostal do sporu s chodcem na přechodu v Karlových Varech loni v lednu, když mu nedal přednost. Ten pak při míjení s hráčovým BMW zavadil o kapotu. Hokejista zastavil, začal muži nadávat a pak ho napadl pěstmi. Údajně mělo jít o velmi agresivní útok, což ale znalecký posudek z oboru traumatologie a stomatologie nepotvrdil. Pozvaný znalec k lékařem popsaným poraněním uvedl, že z nich nelze prokázat intenzitu útoku. Jejich charakter neodpovídal podle znalce tomu, co vypovídal poškozený. Podle něho by mu musel Duda vážně ublížit, kdyby to měl v úmyslu. Soud před vynesením rozsudku vyslechl rovněž psychiatra, v jehož péči po incidentu chodec skončil. Lékař uvedl, že napadený muž trpí posttraumatickým šokem, který zhoršuje kvalitu jeho života. A to i přes skutečnost, že tento problém nevyžaduje neschopnost. Oběť Dudova útoku dochází k lékaři jednou až dvakrát týdně. Podle psychiatra trpí úzkostnými stavy, které ho mimo jiné připravují o radost ze života. Má pocit ponížení a ztráty sebejistoty. Právě to, že byl na veřejnosti napaden, byl podle soudkyně jeden z důvodů, proč vynesla nad Dudou rozsudek.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma