Dnes je pondělí 25. ledna 2021., Svátek má Miloš
Počasí dnes 2°C Slabé sněžení

Špionáž ve formuli 1? Mercedes obvinil svého bývalého inženýra z krádeže dat

Špionáž ve formuli 1? Mercedes obvinil svého bývalého inženýra z krádeže dat
Jezdci Mercedesu letos neměli na trati konkurenci | zdroj: Profimedia.cz

Formuli 1 pravděpodobně čeká další špionážní skandál. Mercedes žaluje jednoho ze svých bývalých zaměstnanců za krádež citlivých dat. Ten by měl navíc od příští sezony působit u konkurenčního Ferrari. 

"Žaloba je vedena ze strany Mercedes-Benz High Performance Powertrains Ltd. proti zaměstnanci. Společnost přijala patřičné právní kroky k ochraně svého duševního vlastnictví," stojí v oficiálním prohlášení týmu. 

Citlivá data Mercedesu měl údajně zcizit Benjamin Hoyle, jenž u závodního týmu působil od roku 2012 jako jeden ze čtyř vedoucích výkonnostně-inženýrského oddělení. Měl tak na starosti zejména vývoj pohonných jednotek Mercedesu. 

Letos v květnu Hoyle informoval své nadřízené, že by po vypršení svého kontraktu rád přešel k Ferrari. Z tohoto důvodu byl přeřazen na pozici, která přímo nesouvisí s formulí 1, dostal novou e-mailovou adresu a z jeho laptopu byla vymazána veškerá data týmu. 

Přesto se dokázal dostat k citlivým informacím. Podle Mercedesu Hoyle ukradl zprávu z letošní Velké ceny Maďarska, která obsahovala zejména informace týkající se pohonné jednotky Mercedesu, a to včetně souborů nutných pro dešifrování těchto dat. 

Ačkoliv Mercedes zatím nenaznačil, že by Hoyle jednal na popud svého budoucího zaměstnavatele, zároveň je přesvědčen o tom, že "pán Hoyle a potenciálně i Ferrari získali protiprávní výhodu." 

Mercedes nyní usiluje o návrat ukradených dokumentů, požaduje uhrazení právních poplatků a chce dosáhnout zablokování odchodu Hoylea k týmu Ferrari nebo kterékoli jiné konkurenční stáje F1 v následující sezóně.

Se špionážními aférami se formule 1 potýkala již v minulosti. Patrně nejznámější z nich je tzv. Spygate, jejímiž ústředními postavami byli šéfkonstruktér McLarenu Mike Coughlan a šéfmechanik Ferrari Nigel Stepney.

Za své zapojení v aféře tehdy McLaren zaplatil rekordní finanční pokutu 100 milionů dolarů a rovněž byl vyloučen z Poháru konstruktérů pro rok 2007.

Zdroje:
Vlastní, Bloomberg

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,060 26,140
USD 21,460 21,580
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma