Vrba: Musíme se vyvarovat poločasovým výpadkům a zbytečným gólům

- Fotbal autor: art

Český tým neprojel kvalifikací zrovna suverénně, fotbalisté se musí vyvarovat hlavně poločasových výpadků, říká reprezentační trenér Pavel Vrba. Družstvo teď podle něj nemůže jen udržovat. Co vše fotbalisty čeká, co má Vrba za lubem?

Vrba s hráči během tréninku

Vrba s hráči během tréninku,zdroj: Profimedia.cz

"Nikdo nečekal, že budeme mít v kvalifikaci poslední dva zápasy k dobru na zkoušení hráčů," řekl na dnešní tiskové konferenci Vrba. "Víte, že mám rád vždycky určitý okruh hráčů, se kterými hraji, ale teď dostanou víc prostoru i ti ostatní. Ale určitě to nebude tak, že nastoupí v každém utkání rozdílná jedenáctka," dodal k duelům s Tureckem a v Nizozemsku.

Právě tyto dva papírové favority nechali čeští fotbalisté za sebou, když si v předstihu spolu s Islandem zajistili místo na Euru. "Je mi mnohem příjemněji než trenérům v Turecku a Nizozemsku," uvedl Vrba.

"Spíš se čekalo, že my a Island budeme hrát o třetí místo, ale nakonec všechny skupiny dokazují, že v Evropě už není slabých týmů. Fotbal se vyrovnává a to nejen na klubové, ale i mezinárodní úrovni," uvedl.

Přesto Vrba po losu v přímý postup zcela nevěřil. "Když jsem tam viděl Turecko s Holandskem, tak jsem moc lehké spaní neměl. Nakonec se to vyvinulo tak, že oni hrají o baráž, což by nikdo před kvalifikací neřekl. Celá skupina je úplně naruby a potvrdilo se, že jsme měli jednu z nejtěžších skupin," dodal.

Český tým v dosavadním průběhu kvalifikace prohrál jediný zápas, ve všech utkáních však ukázal dvě tváře. "Všichni víme, že jsme kvalifikací neprojeli suverénně, takže teď nemůžeme jen udržovat mužstvo a trénovat," řekl Vrba.

"Vždycky to bylo o poločase. Třeba na Islandu jsme soupeře 60 minut nepustili do hry, ale pak jsme vypnuli a prohráli 1:2. V Lotyšsku to bylo podobné a je vidět, že nás čeká ještě dlouhá cesta, než odehrajeme celý zápas tak, jak bychom si představovali."

Podle českého trenéra je to především nedostatkem zkušeností. "Dřív byli v reprezentaci hráči, kteří nastupovali v Liverpoolu, Juventusu a byli neustále pod tlakem. Hráči z české ligy tohle zažijí maximálně v šesti sedmi zápasech. V reprezentaci si pak najednou musí zvykat na něco jiného," prohlásil.

Vrba proto ví, že před šampionátem ho čeká s realizačním týmem těžká práce. "Hodně nás teď uvidíte na stadionech, budeme jezdit za hráči, najezdíme spoustu kilometrů, abychom byli v kontaktu s trenéry hráčů, kteří budou v nominaci," řekl s tím, že chce také zapracovat na obraně.

Reprezentace dostala v osmi zápasech deset gólů a Vrba je přesvědčený, že zbytečných. "Devadesát procent padlo po hrubých chybách, ke kterým nemuselo dojít. Kdyby soupeř poslal míč do šibenice, tak s tím nic neuděláte. My ale dostáváme zbytečné góly, pak jsou výsledky těsné a hráči se dostávají pod tlak," uvedl.

"Navíc je rozdíl udělat chybu v kvalifikaci, kde máte další zápasy na nápravu, nebo na mistrovství, kde jste okamžitě potrestáni," řekl Vrba. "Samozřejmě, že bych nejradši vyhrával 6:0, abych se posledních dvacet minut nemusel tolik rozčilovat," dodal s úsměvem.

Vrba také řekl, že pro Euro počítá s Tomášem Rosickým, který poslední zápasy vynechal kvůli operaci kolena a mimo bude i v říjnu.

"Zajímá mě, co bude v lednu. Jestli zůstane v Arsenalu a bude bojovat o místo, nebo půjde jinam, kde dostane víc prostoru," uvedl trenér. "Je to jeho rozhodnutí a já si myslím, že na Euru si bude chtít zahrát a udělá všechno proto, aby byl připraven."

Cíl pro mistrovství si prý žádný nedal. "Na to se zeptejte pana Pelty (předseda FAČR). Jak ho znám, tak on určitě nějaký má a určitě není malý," prohlásil Vrba.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK