Výpadek Charvátové odstřelil Češkám medaili. Štafeta skončila čtvrtá

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 12. 2016 10:41) - Lyžování autor: von

V úvodní štafetě sezony obsadili české biatlonistky čtvrté místo. O lepší umístění je v závodě Světového poháru ve slovinské Pokljuce připravil střelecký výpadek Lucie Charvátové na druhém úseku. Muži obsadili páté místo, když jim výrazně pomohl svojí střeleckou bezchybností finišman Michal Krčmář.

Eva Puskarčíková rozjížděla českou štafetu, která nakonec skončila těsně pod stupni vítězů

Eva Puskarčíková rozjížděla českou štafetu, která nakonec skončila těsně pod stupni vítězů,zdroj: Profimedia.cz

Biatlonistky Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Veronika Vítková a Gabriela Koukalová skončily čtvrté ve štafetě na Světovém poháru v Pokljuce. O medailové umístění přišly kvůli střeleckému výpadku Charvátové na druhém úseku. Vyhrály Němky před Francií a Ukrajinou. Michal Šlesingr, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec a Michal Krčmář obsadili páté místo při vítězství Francie.

Ženské kvarteto nastoupilo v lehce pozměněné sestavě. Na posledním úseku běžela Koukalová místo tradiční finišmanky Vítkové a obě předvedly výborný výkon po předchozím kolapsu Charvátové při střelbě vleže.

"Lucka nezvládla ležku, ty rány byly daleko. Byla z toho asi celá rozklepaná," komentoval trenér Zdeněk Vítek klíčový moment závodu. "V posledním kole dostávala také docela dost při běhu, nevím, co se stalo. Veronika (Vítková) a Gábina (Koukalová) předvedly perfektní výkon, škoda že Veronika nedala poslední ránu vestoje. Gábina měla centrové rány a její běh byl parádní," řekl kouč v České televizi.

Puskarčíková je zvyklá rozjíždět štafetu a sobotní bronz ve stíhacím závodu ji povzbudil. Při první střelbě byla bezchybná a rychlá a vedla. Vestoje sice musela dvakrát dobíjet, přesto při výjezdu ze střelnice držela třetí pozici a po chvíli se dostala opět do čela. Předala s náskokem deseti sekund společně se slovinskou štafetou. "Jezdí tu skvěle," řekl Vítek.

Stíhací jízda už na medaili nestačila

Pro bývalou běžkynina na lyžích Charvátovou je střelnice zatím kamenem úrazu. Minula pětkrát, využila všechny tři náboje navíc a musela na dva trestné okruhy, které znamenaly propad na dvanácté místo. Druhou střelbu Charvátová zvládla s dobitím, ale i když se na chvíli vrátila do desítky, předala na jedenáctém místě se ztrátou minuty a 42 sekund.

Vítková zahájila stíhací jízdu, vleže ani jednou nechybila, poskočila na osmé místo a stáhla ze ztráty více než dvacet sekund. Když už to vypadalo, že se dostane na dohled pódiu, minula při střelbě vestoje poslední ránu a na její vyčištění spotřebovala dva náhradní náboje. Přesto se opět posunula na šestou pozici s mankem zhruba minuty na bronz.

Koukalová se rozjela velmi rychle, záhy se protlačila na páté místo a na střelnici přijela už dokonce jako čtvrtá. Chybu neudělala, ale na třetí místo měla v té chvíli ztrátu přes 40 sekund. Sice ji stále stahovala, ale Ukrajinka vystřílela všechny terče za rekordních 15 sekund a nedala české čtveřici šanci dotknout se pódiové myšlenky.

Krčmář v Pokljuce zářil

Muži byli také ještě v polovině závodu až jedenáctí, ale Moravec s Krčmářem díky posledním třem čistým střeleckým položkám výsledek výrazně vylepšili. Francouzi zvítězili před Ruskem a Německem, před Čechy se dostala ještě Ukrajina.

Šlesingr musel na prvním úseku třikrát dobíjet a štafetu předal na osmém místě. Krupčík potřeboval na obou položkách o náboj navíc, spolu s pomalejším během to znamenalo propad na 11. místo s více než minutovou ztrátou na čelo.

Ani Moravec na třetím úseku nezvládl úvodní ležku bez chyby, ale na stojce na rozdíl od většiny přímých konkurentů ani jednou nezaváhal a na poslední předávku přijel jako šestý. Finišman Krčmář potvrdil v Pokljuce výbornou formu a díky bezchybné střelbě přivezl štafetu do cíle na páté příčce o necelých 50 sekund za vítěznou Francií.

Francouzské kvarteto ve složení Jean-Guillaume Béatrix, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Martin Fourcade se vedení ujalo po čtvrté střelecké položce a poté už si náskok v čele pohlídalo. Suverénní lídr seriálu Fourcade si po vítězství ve sprintu i ve stíhačce připsal v Pokljuce třetí triumf, z šesti letošních závodů SP nezvítězil jen jednou.

Tagy: biatlon

Zdroje: ČTK