Začal „pandemický“ ročník olympijských her. Českou výpravu vedla Kvitová a Satoranský
Po ročním odložení dnes byly zahájeny XXXII. letní olympijské hry v Tokiu. Přehlídka nejlepších sportovců je ale značně omezená kvůli proticovidovým opatřením.
Olympijští organizátoři, novináři a sportovci procházeli velkým prostorem stadionu s logem olympijských her a tisícem prázdných míst bez návštěvníků. Zahajovací ceremoniál probíhal na skoro prázdném stadionu, chyběly tu obvyklé davy fanoušků. První „pandemické“ olympijské hry čelí také odporu velké části obyvatel Japonska.
Uvnitř stadionu po zahájení proběhl pečlivě choreograficky zorganizovaný ceremoniál, uzpůsobený hlavně televiznímu vysílání, který se snažil podle AP ukázat, že hry i jejich podstata pokračují navzdory pandemii.
Na začátku věnovali organizátoři chvíli ticha všem, kteří zemřeli kvůli covidu-19, i izraelské delegaci, která byla zabitá na mnichovských hrách v roce 1972.
Ceremoniálu se účastnily novináři, olympijští organizátoři, sportovci a účastníci. Českou výpravu přivedl na plochu Olympijského stadionu v rolích vlajkonošů tenistka Petra Kvitová a basketbalista Tomáš Satoranský. Nad stadionem byl k vidění velkolepý ohňostroj a průvodů se podle AP zúčastnilo až 5 700 sportovců, tedy 206 týmů - sportovci z 205 zemí a tým složený z uprchlíků.
Zahajovacího ceremoniálu se účastnil i japonský císař Naruhito a prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Naruhito sledoval olympijské hry v Tokiu v roce 1964 jako čtyřletý, Bach zase získal medaili v šermu na hrách v Montrealu v roce 1976.
Na prázdná sedadla svítilo modré světlo, hlasitá hudba utlumila podle AP výkřiky lidí protestujících venku, kteří s konáním olympijských her nesouhlasí a požadují jejich zrušení, což je mezi Japonci rozšířený názor.
Právě výkřiky protestujících vyvolaly otázku o konání letošních olympijských her. Japonsko i velká část světa se stále vzpamatovávají z pandemie a nové případy covidu-19 se v Tokiu tento týden podle AP blíží rekordnímu maximu. Delta varianta se v Japonsku dále šíří a vyvolává další obavy, navíc jen asi 20 % japonské populace je plně naočkováno. Navíc se skoro denně objevují zprávy o nových případech covidu z olympijského areálu, který má oddělovat olympioniky od japonské veřejnosti.
„Budeme pokračovat v dialogu s Japonci, i když víme, že nebudeme stoprocentně úspěšní,“ popisuje prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. „Jsme si ale jistí, že až japonská veřejnost uvidí japonské sportovce závodit na letošních olympijských hrách — doufejme, že úspěšně — pak bude tento (jejich) přístup méně emotivní.“
Největší sportovní akce se v Tokiu koná po 57 letech, jde o páté město po Paříži, Londýnu, Los Angeles a Aténách, které podruhé hostí letní olympijské hry, popisuje ČTK. Letos se her účastní přes 11 tisíc sportovců z víc než 200 zemí.
Před zahájením olympijských her se v české výpravě objevilo šest případů pozitivních testů na covid-19. O start na hrách přišli plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková, silniční cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček. Šanci nastoupit ještě má beachvolejbalista Ondřej Perušič. Všechny přepravil do Japonska letecký speciál a pozitivní test měli i trenér plážových volejbalistek Simon Nausch a jako první hned po příletu lékař tenistek Vlastimil Voráček.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |