Bájný milník padl. Hráči Golden State překonali rekord, který měl přetrvat navěky

- Basketbal autor: Petr Widenka

Konec základní části v americké NBA byl smutný i radostný zároveň. V Los Angeles se s domácími fanoušky Lakers rozloučila sportovní ikona Kobe Bryant, který po 20 letech v soutěži definitivně opustil basketbalové palubovky. Dojemnou derniéru ale přehlušily bouřlivé oslavy v nedalekém Oaklandu, kde hráči Golden State Warriors zlomili legendární rekord Chicaga, který mnozí považovali za nepřekonatelný.

Stephen Curry dirigoval vítězství Warriors 125-104 v posledním zápase základní části proti Memphisu

Stephen Curry dirigoval vítězství Warriors 125-104 v posledním zápase základní části proti Memphisu , zdroj: Profimedia.cz

V sezoně 1995/1996 dokázali basketbalisté Chicaga pod vedením fenomenálního Michaela Jordana zvítězit v 72 zápasech základní části, přičemž si připsali jen deset porážek. Na soupisce týmu, který v letech 1991-1998 získal šest ligových titulů, nechybělo ani jméno Stevea Kerra.

Ten nikdy nevěřil, že by rekord Bulls mohl nějaký tým v budoucnu překonat. Ale ať už šlo o náhodu nebo osud, byl to právě Kerr, kdo o 20 let později jako trenér přispěl k pádu slavného milníku, který kdysi pomohl sám vybudovat. Warriors dokázali v letošním ročníku vyhrát ještě o zápas navíc a zásluhou 73 výher se zapsali do historie.

„Byl jsem přesvědčený o tom, že výsledek 72-10 už zůstane navždy nejlepším ligovým resumé. Nicméně jsem nepoučitelný a tak vám řeknu totéž, co jsem řekl před dvaceti lety – tenhle rekord nikdo nepřekoná,“ věří Kerr.

Warriors si na famózní jízdu základní částí zadělali už v úvodu sezony, když vyhráli 24 zápasů po sobě. Což je mimo jiné nejen další nové maximum v NBA, ale dokonce ve všech sportovních soutěžích ve Spojených státech.

V dresu loňských šampionů zářil především rozehrávač Stephen Curry, který v posledních měsících zastínil všechny hvězdy NBA, včetně tahouna Clevelandu LeBrona Jamese. No a samozřejmě ani Curry neopomněl rozšířit knihu rekordů, když za celou letošní sezonu proměnil 402 trojbodových pokusů – přitom v minulých ročnících se nikdo nedostal ani přes hranici 300.

K označení 'sezona snů' však Golden State ještě chybí to hlavní – obhajoba titulu.

Tagy: rekord NBA Golden State Warriors Chicago Bulls

Zdroje: Independent