Dnes je pondělí 15. srpna 2022., Svátek má Hana
Počasí dnes 16°C Místy bouřky

Tramvaj do stanice Důchod. Hvězdný Kobe Bryant zvažuje konec kariéry

Tramvaj do stanice Důchod. Hvězdný Kobe Bryant zvažuje konec kariéry
Kobe Bryant | zdroj: Profimedia

Jeden z nejlepších basketbalistů v historii NBA, ikona amerického celku Los Angeles Lakers Kobe Bryant, zvažuje konec aktivní kariéry. Rodák z Philadelphie to uvedl v rozhovoru pro server Yahoo.com. Zároveň ale dodal, že definitivně jasno bude mít až po skončení letošní sezóny.

Nejde přitom o žádnou žhavou novinku. Už letos v květnu generální manažer Lakers Mitch Kupchak oznámil, že Bryant po sezóně 2015-2016 opustí basketbalové palubovky. Jeho svěřenec to později poupravil s tím, že s definitivním verdiktem vyčká do léta následujícího roku.

Za peníze si lásku nekoupíš

"Nic není vytesáno do kamene. Může to být moje poslední sezóna? Určitě. Ale je to velmi složité rozhodnutí. Každý bývalý basketbalista, se kterým jsem o tom mluvil, mi řekl jediné – až přijde tvůj čas, poznáš to," nechal se slyšet Bryant.

"Nehodlám si komplikovat život. Buď máte chuť hrát a porvat se se vším, co si na vás nová sezóna přichystá, nebo toho máte prostě po krk a celý ten proces už nechcete znovu absolvovat. Osobně mám za to, že si to člověk musí pořádně promyslet. Právě proto chci počkat do léta. Před sezónou nebo v jejím průběhu se taková rozhodnutí dělají velmi těžko," vysvětloval.

Sedmatřicetiletý otec dvou dětí hraje v NBA už bezmála 19 let. V posledních třech sezónách ho však pronásledoval jeden zdravotní problém za druhým. Když k tomu připočteme ještě to, že v létě příštího roku mu končí současná smlouva, pak se odchod do důchodu jeví jako logické řešení.  

Sám Bryant však dodává, že touha pokračovat může být silnější: "Nikdy jsem nehrál pro peníze. Mám finanční plány do budoucna, rodina je zajištěná, tak proč bych měl prahnout po dalších penězích? Abych jich měl ještě víc? To je jen začarovaný kruh, který vám kromě samotného výdělku nic dobrého nepřinese. Mám skvělou rodinu, jsem zdravý a právě toho si člověk musí cenit ze všeho nejvíce."

"Nechci, aby to vyznělo tak, že si těch peněz nevážím. Ale na druhou stranu, co je skutečně v životě důležité?  Když jsem se jako malý kluk proháněl po hřišti, tak mě peníze nezajímaly. Bylo mi jedno, kolik vydělává Magic Johnson nebo Larry Bird. Hrál jsem basketbal, protože ten sport miluju. A o tom to všechno je," dodal Bryant.

Vyhnal Shaquillea O'Neala, překonal Michaela Jordana

Skvostnou kariéru odstartoval Kobe Bryant 11. listopadu 1996 v zápase proti Minnesotě Timberwolves (tehdy byl nejmladším hráčem, jaký se kdy proháněl po palubovkách v NBA). Z náhradníka se brzy vypracoval v jednoho z nejlepších basketbalistů planety a v letech 1999-2001 pomohl Lakers ke třem titulům v řadě.

V jednom týmu se tehdy sešel i s legendárním pivotem Shaquillem O'Nealem, který však později mužstvo opustil, protože se mu nelíbilo, jakým způsobem se vedení kalifornského klubu snaží zvýhodňovat Bryanta na úkor dalších hráčů.

I proto si Lakers museli na další zlatou štaci nějaký ten rok počkat. V letech 2004 a 2008 se sice znovu probojovali do finále, nicméně v prvním případě ztroskotali na Detroitu, v tom druhém na Bostonu.

Chuť si spravili v letech 2009 a 2010, kdy dvakrát po sobě znovu vystoupali až na basketbalový Olymp. Bryant byl nezpochybnitelným tahounem mužstva, o čemž vypovídají dvě trofeje pro nejlepšího hráče finálové série.

Svůj nejlepší zápas však neodehrál v play off, nýbrž v základní části. V lednu roku 2006 dokázal v utkání proti Torontu nasázet neuvěřitelných 81 bodů. Lepším individuálním výkonem se v celé historii NBA prezentoval už jen Wilt Chamberlain, který v roce 1962 nasbíral v jednom duelu rovných 100 bodů.

V tomto ohledu ho tedy Bryant nepřekonal, svého slavného předchůdce však přeskočil v jiném žebříčku – v počtu bodů získaných za celou kariéru (32 482). Na tomto poli je Bryant třetí nejlepší, přičemž za sebou nechal nejen Chamberlaina, ale i další legendu Michaela Jordana.

Svého šestého titulu se Bryant už asi nedočká. Současný kádr Lakers má totiž k mistrovským ambicím hodně daleko. Spíše si bude celý rok prozpěvovat největší hit britské punk rockové kapely The Clash – Should I Stay or Should i Go?

Zdroje:
yahoo.com, Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 15.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,430 24,550
USD 23,990 24,170
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma