Blesk z Jamajky přišel o medaili. Evropská atletika přezkoumá rekordy

- Atletika autor: roj

Dopingové skandály přepisují sportovní kroniky. Poté, co kvůli pozitivnímu dopingu přišla jamajská štafeta včetně Usaina Bolta o zlato z olympijských her v Pekingu, bude Evropská atletická asociace (EAA) preventivně přezkoumávat hodnověrnost všech platných evropských rekordů.

Jamajská štafeta přišla o zlato z Pekingu

Jamajská štafeta přišla o zlato z Pekingu,zdroj: Profimedia.cz

Cartera loni v červnu usvědčilo z užití zakázané látky zpětné testování uložených vzorků z pekingských her. Ten jeho byl pozitivní na stimulant metylhexanamin. Mezinárodní olympijský výbor proto ve středu rozhodl o diskvalifikaci jamajského týmu, který finále vyhrál ve světovém rekordu 37,10 sekundy. Carter se hodlá odvolat ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu

Bolt tak přišel o jednu ze svých devíti zlatých olympijských medailí. Spolu s ním a Carterem byli ve vítězném týmu i Michael Frater a Asafa Powell. "Uvidíme, co se stane. Já doufám, že mi zlato zůstane," řekl Bolt agentuře SID.

Nejasnosti a dopingové skandály vedly Evropskou atletickou asociaci k přezkoumání rekordních evropských výkonů. Výkonný výbor proto ve čtvrtek schválil vytvoření zvláštní pracovní skupiny, která by měla analyzovat situaci a dostupné historické prameny a do září předložit EAA návrhy dalšího postupu.

Přezkoumají se hlavně rekordy sportovců z východního bloku

Podle předsedy asociace Sveina Arneho Hansena by měly být evropské rekordy stoprocentně důvěryhodné. "Bohužel to při pohledu na některé výkony v evropských historických tabulkách není ten případ," řekl norský funkcionář.

Podezření padá především na výkony sportovců z někdejšího východního bloku včetně SSSR a NDR z 80. let. Některé ženské výkony z té doby jsou stále platnými světovými rekordy, mezi nimi i čas Jarmily Kratochvílové 1:53,28 na 800 metrů z roku 1983.

Čeští sportovci drží celkem sedm evropských rekordů, čtyři pod otevřeným nebem a tři halové. V historických tabulkách figurují oštěpaři Jan Železný a Barbora Špotáková, Roman Šebrle, který vede pořadí v desetiboji i halovém sedmiboji, a koulařka Helena Fibingerová. Kratochvílová je evropskou rekordmankou i na 400 metrů v hale.

"Jsem v pravidelném kontaktu s předsedou světové atletiky Sebastianem Coem. IAAF chce toto přezkoumávání sledovat a rozhodne se, zda podobnou akci nespustit i na světové úrovni," uvedl Hansen, jenž je zároveň členem výkonného výboru IAAF. "Je to zjevně problematická a složitá záležitost," dodal.

Tagy: doping rekordy atletika

Zdroje: ČTK