Biatlonová unie bude řešit český požadavek na přísnější tresty dopingových hříšníků

- Lyžování autor: roj

Čeští biatlonisté požadují razantní zpřísnění trestů pro sportovce usvědčené z dopingu. Ruskou dopingovou kauzu bude v sobotu řešit zasedání výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v Anterselvě, které se bude zabývat i otevřeným dopisem předsedy českého svazu Jiřího Hamzy. K boji proti organizovanému dopingu vyzvali i sami biatlonisté, pod výzvu Michala Šlesingra a Martina Fourcada se podepsalo už více než 150 závodníků.

Doping se týká i Rusky Olgy Viluchinové. Pokud jí bude prokázaný, Češky by se ve štafetě na olympiádě v Soči třetí

Doping se týká i Rusky Olgy Viluchinové. Pokud jí bude prokázaný, Češky by se ve štafetě na olympiádě v Soči třetí,zdroj: Profimedia.cz

Hamza podle deníku MF Dnes žádá mimo jiné vyšší pokuty, až milion eur (27 milionů korun) pro federace za každého sportovce, který bude usvědčen z dopingu.

Chce, aby v případě pozitivního nálezu byly na dva roky sníženy národní kvóty v závodech, aby IBU snížila finanční podporu federacím, aby sportovci s dopingovou minulostí nemohli na olympijské hry a mistrovství světa a žádá finanční kompenzace pro sportovce, které dopující soupeř připravil o medaili na ZOH nebo MS.

Hamza v dopise žádá také o vysvětlení, proč IBU nerespektovala doporučení Mezinárodního olympijského výboru, aby do Ruska nebyly přidělovány žádné vrcholné akce.

Biatlonová unie přiřkla Ťumeni mistrovství světa v roce 2021, na které pod vedením Hamzy kandidovalo také Nové Město na Moravě.

Šlesingrova výzva požaduje doživotní žákaz

Boje proti organizovanému dopingu v Rusku se aktivně účastní i samotní biatlonisté, kteří rovněž vyzvali IBU k ráznému řešení. Výzvu Michala Šlesingra a Martina Fourcada podepsalo více než 150 závodníků.

Podle Šlesingrova návrhu by biatlonista s dopingovou minulostí měl mít doživotní zákaz startu na olympijských hrách a mistrovství světa. IBU by zároveň měla snížit kvóty pro účast v SP zemím, jejichž závodníci dopovali.

"IBU se v boji proti dopingu chová pokrytecky. Nesmíme vystupovat jako jednotlivci a musíme mluvit jednohlasně," řekl Fourcade. "Vadí nám laxní přístup IBU," uvedl Šlesingr. "Než vymýšlet systém, který bude něčemu bránit, je lepší tvrdšími tresty demotivovat ty, kteří o dopingu uvažují nebo ho organizují," citoval Šlesingra server iDNES.cz.

Podle zprávy Světové antidopingové agentury WADA se organizovaný doping v Rusku týká i 31 biatlonistů včetně Olgy Viluchinové a Jany Romanovové, které už ale ukončily kariéru. Pokud jim bude doping prokázán, dodatečně by se posunuly na pódium v závodu štafet na OH v Soči původně čtvrté Češky.

Vedení IBU v minulých dnech uvedlo, že pokud se podezření z rozsáhlého dopingu mezi ruskými biatlonisty potvrdí, zváží vyloučení celé reprezentace ze Světového poháru.

Tagy: doping biatlon

Zdroje: ČTK