Bude to velké, těší se Hemský. Jenže bez Krejčího, Hertla a Gudase

- Hokej autor: art

Česká hokejová reprezentace zůstala bez útočníků Davida Krejčího, Tomáše Hertla a beka Radka Gudase. Nedá se nic dělat, musíme se soustředit na sebe, říká útočník Aleš Hemský. Na Světový pohár se těší jako na jednu z největších akcí, kterých se hokejista může zúčasnit. 

Tomáš Hertl v dresu San Jose Sharks

Tomáš Hertl v dresu San Jose Sharks,zdroj: Profimedia.cz

Poprvé od hokejového turnaje na olympijských hrách v roce 2014 v Soči oblékne český reprezentační dres útočník Aleš Hemský a nemůže se dočkat dalšího velké akce v kariéře. Třiatřicetiletý mistr světa z roku 2005 chtěl po vyřazení Dallasu v druhém kole play off posílit národní tým už na květnovém mistrovství světa v Rusku, ale nakonec se na soupisku nevešel. Teď bude spolu s Jakubem Voráčkem asistentem kapitána Tomáše Plekance.

"Je to asi jeden z největších turnajů, které člověk odehraje. Budou tam fakt nejlepší hráči," řekl novinářům Hemský na dnešním srazu reprezentace v Praze. Má srovnání s vlastního vystoupení na olympijských hrách v Turíně v roce 2006 a v Soči, kde také startovali hráči z NHL. "Oproti olympiádě, která je v sezoně, mají všichni celé léto na to se připravit a bude to zajímavý pro lidi."

Hemský si uvědomuje, že Světový pohár může být pro hráče z NHL v budoucnu náhradou za olympiádu. Je smířený s tím, že už se pod pěti kruhy potřetí v kariéře nemusí představit. "Organizuje to NHL, takže je to byznys. Chtěli udělat něco takového, mají z toho velké peníze. Neví se, jestli NHL ještě hráče na olympiádu pustí," podotkl pardubický odchovanec.

Český tým je v zámoří v konkurenci Kanady, USA, Ruska, Švédska, Finska, Výběru Evropy a Výběru Severní Ameriky odborníky považován za outsidera. "V zámoří to asi tak vidí. Myslím, že se o to vůbec nestaráme. Když budeme hrát svoji hru a plnit to, co máme, tak se dá vždycky udělat výsledek," je přesvědčen Hemský.

"Týmy na turnaji jsou dobré. Nemáme tolik hráčů jako Kanada, Amerika nebo i ten výběr do 23 let, ale tak to je. Pořád na to, jak jsme malá země, tak máme dost hráčů a máme z čeho vybírat," doplnil Hemský. Mrzí jej ztráty Krejčího, Hertla a Gudase.

"Jsou to hráči, kteří v týmech hrajou hodně a mají klíčové role. Ale tak to je. Zranění člověk neovlivní. Musíme se s tím nějak smířit, že nejedou, a soustředit se sami na sebe," řekl Hemský. Podle něj hlavně Krejčího nebude lehké nahradit. "Je to centr, který může hrát přesilovky na beku a je výborný pozičně. Ale tak to je a musíme to tak brát."

V květnu byl blízko startu na světovém šampionátu, ale nakonec se vešel do kádru už jen jeho spoluhráč z útoku Stars Radek Faksa. Svou neúčast ale prý brzy strávil. "Člověk chce jet, ale pak dva dny po tom, co se řekne ne, mu to vypadne z hlavy a jede na dovolenou. Říkal jsem si, že bych to do toho Ruska třeba taky nemusel přežít," řekl s úsměvem Hemský v narážce na dlouhou Faksovu cestu z Dallasu do Moskvy po problémech s vízem.

Na Světový pohár se připravoval Hemský podobně jako na každý rok NHL. "Byl jsem chvilku tady v Čechách, pak jsme letěl zpátky do Dallasu, kde jsem trénoval asi měsíc a půl. Před třemi týdny jsme přiletěl a chodil na led s Pardubicemi. Je to jako každou sezonu, jen to začne trošku dřív," uvedl.

Po Světovém poháru se bývalý hráč Edmontonu a Dallasu vydá na třetí sezonu v dresu Stars a rád by s klubem navázal na vydařený minulý ročník. "Chceme zkusit vyhrát skupinu jako minule, což je ale hrozně těžký. Máme ji nejtěžší v NHL. A pak v play off bychom rádi udělali nějaký výsledek," řekl Hemský.

V Dallasu je s Faksou doplní další český zástupce, útočník Jiří Hudler. "Je to vždycky pěkný, když tam má člověk kolem sebe nějaké Čechy. Na druhou stranu už jsme tak zvyklí, že mi to nepřipadá. Ale takhle je to příjemnější," uvedl Hemský, který Hudlerovi předal první poznatky.

"Psali jsme si jenom, jestli potřebuje s něčím pomoct a jaké to tam je," podotkl Hemský. S Hudlerem se mohl potkat i v reprezentaci, ale posila Stars pozvánku z pozice náhradníka nepřijala.

Tagy: hokejová reprezentace český hokejista Světový pohár v hokeji

Zdroje: ČTK