Češi v Indii ztratili vedení. Veselý se na nic nevymlouval

- Tenis autor: art

Premiéru v roli české jedničky Jiří Veselý prokaučoval. A Dillí neustál nepříjemné podmínky a připravil český tým o vedení v baráži Davisova poháru. Výmluvy ale nehledal a sypal si popel na hlavu.

Jiří Veselý v Dillí

Jiří Veselý v Dillí,zdroj: Profimedia.cz

"Nechci hledat výmluvy. Byl jsem do týmu povolán jako jednička, od které se očekávají body. Selhal jsem. Beru všechnu zodpovědnost na sebe," řekl čtyřicátý hráč světa po nečekané třísetové prohře 6:7, 4:6 a 3:6 se Somdevem Devvarmanem, až 164. v žebříčku ATP.

"Každá zkušenost je prospěšná, i ta negativní. Budu se snažit i z tohoto zápasu poučit, abych byl příště silnější. Pokud dostanu v neděli šanci, tak udělám vše pro to, abych týmu pomohl," řekl dvaadvacetiletý hráč.

Veselý nedokázal od první výměny Inda dostat pod tlak a pouštěl se s ním do dlouhých výměn. První tři gamy se hrály skoro půl hodiny a v horku a za velké vlhkosti vzduchu se český hráč rychle unavil.

"Strašně jsem se zavařil a už se to se mnou táhlo po celou dobu. Nebyl jsem připravený nebo silný na to, abych podal stoprocentní výkon nebo výkon, který bych si přál podat. Bylo to z mé strany špatné."

Na první pohled nevypadal svěže. Po kurtu se ploužil, mnohdy ani nereagoval na soupeřův servis. "Víceméně už jsem se jenom bránil, poněvadž jsem nebyl prostě schopný na tom kurtu běhat a hýbat se tak, jak bych si přál," hlesl.

Uvnitř bojoval, snažil se najít cestu, jak se probudit. "Abych to rozdýchal, rozpumpoval. Ale po každé druhé výměně jsem nebyl schopný se povzbudit, nějakou pěstičku nebo něco. Spíš jsem byl rád, že stojím na nohou," řekl.

Po prvním i druhém setu zamířil na toaletu. Vyměnil si tričko, snažil se zchladit, od realizačního týmu dostával vitamíny a regenerační prostředky. Nic nepomohlo. "Úvod setů byl ještě nějak OK, ale pak se to vždycky otočilo. Herně bych měl být lepší, ale dneska to tak vůbec nevypadalo. S... mě to," zanadával si.

Špatný pohyb zapříčinil, že si soupeř výrazně pomáhal servisem. Veselému nastřílel 20 es, některá i rychlostí pouze pod 130 km/h.

"Když jsem viděl, jakou rychlostí podává, tak jsem byl zaskočen sám ze sebe. Nebyl jsem prostě schopen mu to číst a nebyl jsem na nohou, jak jsem měl," klopil Veselý oči. "Podával hodně přesně, využíval hodně úhly, ale z mé strany to bylo hodně špatný," dodal.

Nevěděl, jestli ho trochu svázala i role týmové jedničky. Celou dobu se to snažil nepřipouštět. Mohlo na něj dolehnout i to, že v Davisově poháru zatím neodehrál mnoho zápasů a zkušenosti chybějí. "Nechci se vymlouvat," zopakoval.

"Prostě jsem přijel s tím, že chci uhrát svoje body, který uhrát mám, a na úvod se to podělalo. Je to zklamání, ale musím zabrat, dostat se z toho co nejrychleji," řekl.

Češi hrají v Indii 1:1

Čeští tenisté hrají po prvním dnu baráže o Světovou skupinu Davisova poháru v Indii nerozhodně 1:1. V úvodní dvouhře v Dillí Lukáš Rosol porazil Yukiho Bhambriho 6:2, 6:1 a 7:5, ale po něm neuspěl Jiří Veselý.

Při neúčasti Tomáše Berdycha česká jednička se v horku a vlhku rychle unavila a se Somdevem Devvarmanem prohrála nečekaně 6:7, 4:6 a 3:6.

Kapitána Jaroslava Navrátila vývoj prvního dne překvapil. "První zápas jsem si myslel, že bude daleko těžší. Lukáš předváděl dva sety fantastickou hru a přinesl důležitý první bod," řekl Navrátil.

Díky tomu čekal, že z Veselého spadne nervozita, ale ten zápas nezvládl. "Jeho výkon mě zklamal. Neříkám, že nebojoval, ale srdíčko 40. hráče světa neukázal," dodal kapitán.

V důležité sobotní čtyřhře nastoupí Radek Štěpánek buď s dvacetiletým Adamem Pavláskem, nebo s Rosolem. "Jsem na vážkám a musím se rozhodnout," řekl Navrátil. Proti nim se postaví ostřílení deblisté Leander Paes a Rohan Bopanna. Zápas začne v 8:30 SELČ. "Ve čtyřhře jsou Indové velcí favorité, ale ty rozdíly se smazávají," řekl český kapitán.

Tagy: Davis Cup baráž čeští tenisté

Zdroje: ČTK