České trable na Dakaru! Macháček havaroval a vrací se domů, Kolomý se propadl

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 1. 2017 11:44) - Auto-moto autor: art

Čtvrtá etapa Rallye Dakar byla pro české jezdce takřka zakletou. Josef Macháček, pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek, v jejím závěru havaroval a musel odstoupit. Kvůli zranění musel na pomoc přivolat vrtulník. Pilot kamionu Tatra Martin Kolomý nabral takovou ztrátu, že vypadl dokonce z elitní desítky. 

Josef Macháček

Josef Macháček,zdroj: Oficiální web Barth Racing

Po vyšetření Macháčka se ukázalo, že má vykloubené rameno. V nejbližších dnech by se měl vrátit do Česka, kde nejspíš podstoupí operaci. 

"Noha by měla být nakonec v pořádku. Bylo ještě podezření na zlomeninu klíční kosti, ale to se nepotvrdilo," uvedli na sociálních sítích zástupci týmu Barth Racing, jehož barvy Macháček hájil. "Rameno zatím nechtějí místní doktoři dávat do původního stavu," doplnili.

Martin Kolomý nabral v etapě více než hodinovou ztrátu, přišel o druhé místo v průběžném pořadí a klesl až na 13. pozici.

Začátek etapy se mu přitom podařil a bojoval s Eduarem Nikolajevem z Ruska o vedení. "Duny byly nádherný. Celou tu dobu jsme se honili s Nikolajevem. Chvilku jsme vedli my, chvilku on. Bylo to těžký, ale hezký," uvedl Kolomý.

Poté ale začal mít technické problémy. "Snažili jsme se to opravit, což se nám nedařilo. Nadmořská výška tomu dává zabrat. Teď na tom pracují kluci a uvidíme, jestli budeme pokračovat," řekl Kolomý. Co přesně se stalo, tým nezveřejnil. "Nechceme to vzdát a budeme dělat vše pro to, aby mohl Martin ráno pokračovat dál. Ta dnešní noc bude hodně dlouhá," uvedl v bivaku technický ředitel týmu Robin Dolejš.

Nejvýše z Čechů je nyní jedenáctý Aleš Loprais se ztrátou necelých 37 minut na vedoucího Rusa Dmitrije Sotnikova.

Francouz Sébastien Loeb ztratil ve čtvrté etapě kvůli potížím s motorem více než 22 minut a přišel o vedení v kategorii automobilů. Dlouholetého vládce světového šampionátu v rallye vystřídal v čele průběžného pořadí krajan Cyril Despres, který v minulosti na Dakaru pětkrát vyhrál soutěž motocyklistů.

Martin Prokop dorazil do cíle s více než hodinovou ztrátou, přesto se posunul na 15. místo. "Bohužel nás dnes potrápil hydraulický hever - na startu nám sám od sebe vylezl, což jsme ještě opravili, ale pak jsme se na chvíli zasekli na velkém drnu a potřebovali se zvednout. Nicméně hevery nefungovaly, takže jsme tam nechali snad týden. Pak jsme si vyžrali jízdu v prachu za auty, co nás mezitím předjely," napsal Prokop na facebooku.

Despres vede o čtyři minuty před další legendou slavného závodu, dvanáctinásobným vítězem Stéphanem Peterhanselem. Loeb ztrácí necelých sedm minut a je čtvrtý za Mikkem Hirvonenem z Finska.

Čtvrtá etapa zavedla dakarský peloton na území Bolívie. Mezi motocyklisty si s ní nejrychleji poradil Rakušan Matthias Walkner, celkově však dál vede Španěl Joan Barreda a má už více než osmnáctiminutový náskok. Ondřej Klymčiw zvládl 416 měřených kilometrů na 21. místě a celkově se posunul na sedmnácté.

Kvůli pádu a zranění musel odstoupit také loňský vítěz soutěže motocyklů Toby Price z Austrálie. Ten ovládl druhou etapu a i dnes mířil za prvenstvím, ale krátce před cílem měřeného úseku měl nehodu a zlomil si stehenní kost.

Tagy: Rallye Dakar

Zdroje: ČTK