Další české biatlonové zlato! Skvělá Vítková ovládla sprint

- Lyžování autor: Petr Hašek

Poté, co jako finišmanka dotáhla české kvarteto k prvnímu místu ve štafetě, zazářila biatlonistka Veronika Vítková v německém Oberhofu také v individuálním závodě. Ovládla sprint a poprvé v kariéře slaví vítězství v závodě Světového poháru. Gabriela Soukalová obsadila slušné 6. místo.

Veronika Vítková se raduje ze svého první triumfu v závodě SP

Veronika Vítková se raduje ze svého první triumfu v závodě SP,zdroj: Isifa.com

Vítkové se přitom vstup do závodu zrovna dvakrát nepovedl. Na první střelecké zastávce jednou minula a její jméno se v průběžném pořadí obejvilo na 13. místě. Jednou chybovala vestoje i na druhé střelnici, ale díky skvělému běhu se začínala postupně přibližovat čelu startovní listiny.

Na začátku druhého kola sice šestadvacetiletá závodnice z Jilemnice ztrácela 14 vteřin, ale do cíle nakonec dojela s náskokem devíti sekund před druhou Italkou Dorotheou Wiererovou. Potvrdila tak výbornou běžeckou formu, kterou ukázala v závěru ženské štafety.  

„Je to paráda. Nemohu vůbec mluvit. Běželo se mi úžasně,“ cituje svazový web Vítkovou, která se na stupně vítězů dostala v závodě SP popáté, dosud byla třikrát druhá a jednou třetí. Teď se konečně dočkala i prvního místa. „Kdyby měl vyhrát někdo jiný, tak jedině Gabča Soukalová. Pak by mi nevadilo, že budu druhá,“ dodala s úsměvem Vítková směrem ke své kolegyni, které se sprint v Oberhodu také povedl.

I držitelka dvou stříbrných medailí z olympijských her ze Soči sice minula na střelnici dva terče a musela absolvovat stejně jako Vítková dvě trestná kola, ale do cíle dojela Soukalová jako šestá se ztrátou na vítěznou krajanku 25 sekund.

Další Češky se s větrem nepopraly

„Jsem samozřejmě hrozně spokojený, i když tam Verča s Gabčou na každé střelbě jednu ránu nechaly, tak běžely perfektně. Super,“ radoval se v rozhovoru pro Českou televizi kouč Zdeněk Vítek. „Foukal nárazový vítr, takže to někdo odnesl víc, někdo méně,“ doplnil s tím, že bez chyby dokončily závod pouze dvě biatlonistky.

Nepříznivé podmínky nadělaly problémy také dalším Češkám na startu. Barbora Tomešová s Evou Puskarčíkovou chybovaly pětkrát a umístily se v šesté desítce, Jitka Landová z deseti střel netrefila hned semdkrát a skončila v závěru startovního pole.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo): 

Ženy - sprint na 7,5 km: 1. Vítková (ČR) 22:40,0 (2 tr. okruhy), 2. Wiererová -8,8 (1), 3. Gontierová (obě It.) -19,1 (0), 4. Preussová (Něm.) -22,5 (1), 5. Laukkanenová (Fin.) -23,9 (2), 6. Soukalová (ČR) -24,8 (2), 7. Hinzová (Něm.) -30,9 (1), 8. Oberhoferová (It.) -34,5 (2), 9. Skardinová (Běl.) -38,7 (1), 10. Burdygová (Ukr,) -39,5 (0), ...53. Tomešová -2:50,2 (5), 57. Puskarčíková -3:04,7 (5), 90. Landová (všechny ČR) -5:04,9 (7)

Průběžné pořadí SP (po 9 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 443 b., 2. Wiererová 334, 3. Valj Semerenková (Ukr.) 330, 4. Domračevová (Běl.) 326, 5. Oberhoferová 296, 6. Vítková 291, ...13. Soukalová 227, 37. Puskarčíková 68, 40. Landová 64.

Tagy: světový pohár biatlon česká biatlonistka

Zdroje: ČTK