Draft NHL bez favorita: zazáří mladíci Vrána a Pastrňák?

- Hokej autor: Michal Polák

Letošní draft NHL, který se uskuteční v pátek a v sobotu ve Filadelfii, nemá jednoznačného favorita. O pozici jedničky se budou podle prognóz ucházet zřejmě tři Kanaďané - obránce Aaron Ekblad z Barrie z OHL a útočníci Sam Reinhart z Kootenay z WHL a Samuel Bennett z Kingstonu z OHL. Může se ale dostat i na německého útočníka Leona Draisaitla z Prince Albert z WHL, syna trenéra Hradce Králové Petera Draisaitla. 

David Pastrňák

David Pastrňák,zdroj: Profimedia.cz

Na první kolo budou útočit čeští útočníci Jakub Vrána z Linköpingu a David Pastrňák ze Södertälje. Vrána má na kontě v osmnácti letech už 43 zápasů ve švédské lize a s osmi brankami ovládl tabulku střelců letošního mistrovství světa osmnáctek ve Finsku. Nejvýše jej řadí v předpovědích shodně na 19. místě žebříček složený odborníky pro kanadskou televizní stanici TSN a také prestižní magazín The Hockey News. 

"Nervózní nejsem. Jedeme si to tam užít a bude to dobrá zkušenost. Draft se řeší skoro celou sezonu. Uvidíme, jak to dopadne. Budu strašně rád za každý tým, který o mě projeví zájem," řekl před odletem Vrána. 

Pastrňák hraje druhou sezonu druhou nejvyšší švédskou ligu v Södertälje, byl také členem stříbrné osmnáctky a například TSN jej řadí na 22. pozici. V prvním kole by neměl chybět ani švýcarský reprezentant Kevin Fiala, syn českých rodičů. 

Draft nemá jasného favorit

Špička letošního draftu bude oproti minulým letům neobyčejně vyrovnaná. Není žádný superfavorit jako Sidney Crosby (2005), Steven Stamkos (2008), John Tavares (2009) nebo Taylor Hall (2010). I v dalších letech se dala jednička vytušit či na ni byli dva kandidáti. Tentokrát bude jméno z širšího pole jasné až ve chvíli, kdy jej generální manažer Floridy Dale Tallon vysloví na pódiu ve Wells Fargo Center, pokud tedy Panthers nejvyšší výběr před tím nezobchodují v rámce výměny. 

Bennett byl celou sezonu jedničkou hokejistů působících v Severní Americe podle Centrálního úřadu pro skauting. Za Kingston nasbíral v uplynulé sezoně 91 bodů v 57 zápasech, dalších devět přidal v sedmi duelech play off. "Každý sní od dětství o tom, aby byl co nejvýše. První místo by byla úžasné. Ale nakonec je to jen číslo a každý bude ve stejné pozici před tréninkovým kempem a ve snaze dostat se do týmu," řekl Bennett pro nhl.com.

Ekblad zaznamenal v 58 duelech 53 bodů a vládl všem obráncům OHL s 23 góly. V devíti zápasech play off si připsal šest bodů. Naposledy se stal jedničkou draftu z obránců v roce 2006 Američan Erik Johnson, jehož si vybralo St. Louis. "Znamenalo by to pro mě hodně, určitě celoživotní sen," podotkl Ekblad. 

Reinhart útočí na rodinný rekord. Jeho otec Paul, bývalý hráč Atlanty Flames, Calgary a Vancouveru, byl v roce 1979 dvanáctkou draftu. Staršího bratra Griffina si vybral před dvěma roky jako čtyřku New York Islanders. V sezoně nasbíral za Kootenay 105 bodů v 60 utkáních a dalších 23 přidal v play off. "Bylo by to obrovské ocenění," řekl o možnosti ovládnout draft. 

Draisaitl se představil na MS v Minsku

Draisaitl se představil i na mistrovství světa v Minsku, kde si v sedmi zápasech v dresu Německa připsal čtyři body za gól a tři asistence. Za Prince Albert v ročníku zaznamenal 105 bodů v 64 zápasech a dalších pět v play off. Podle svých slov by chtěl být v Německu příkladem pro mladé a první pozice by pro tento účel byla skvělá. 

"Je velké ocenění, že bych mohl být nejvýše draftován německým hokejistou. Je důležité, že máme hráče jako Christian Ehrhoff a další jako třeba Marcel Goc, ke kterým malí kluci vzhlížejí," prohlásil Draisaitl. Pro vlastní kariéru nepovažuje pozici výběru za tak klíčovou. "Je to jen draft. Je to něco úžasného, ale neznamená, že se hráč dostane do NHL. K tomu je potřeba ještě hodně práce," dodal. 

První kolo volby začne v noci z pátku na sobotu v 1:00 SELČ, druhé až sedmé kolo začne v sobotu v 16:00. 

Tagy: NHL draft

Zdroje: ČTK