Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

FIFA zahájila disciplinární řízení se Srbskem. V šatně mělo vlajku s kosovským motivem

FIFA zahájila disciplinární řízení se Srbskem. V šatně mělo vlajku s kosovským motivem
Vlajka se objevila ve čtvrtek při zápase Srbska s Brazílií | zdroj: Profimedia

Mezinárodní fotbalová federace FIFA zahájila disciplinární řízení se Srbskem kvůli kontroverzní vlajce s motivem Kosova, kterou měl tým v kabině před čtvrtečním zápasem mistrovství světa proti Brazílii. Na vlajku, jíž měli také někteří srbští fanoušci na tribuně, si předtím stěžovaly olympijský výbor a fotbalová federace Kosova.

Na praporu je obrys území Kosova, ale pokrytý srbskou vlajkou a s nápisem připomínajícím razítko se slovy „Nevzdáme se“. Kosovo vyhlásilo v roce 2008 nezávislost na Srbsku, jež ji ale neuznává. Mezi oběma zeměmi panují napjaté vztahy.

"Srbští hráči a diváci poškodili územní celistvost Kosovské republiky, hrozili násilím a agresí vlajkami, které slovy 'nevzdáme se' vysílaly signál konfliktu a agrese směrem k Albáncům," uvedl v prohlášení Kosovský olympijský výbor.

 

Fotografii ze srbské šatny s kontroverzní vlajkou sdílel na twitteru i kosovský ministr kultury, mládeže a sportu Hajrullah Ceku, jenž vyzval FIFA k reakci. Mezinárodní federace dnes uvedla, že se Srbskem zahájila kvůli vlajce řízení na základě článků v disciplinárním řádu, jež postihují „urážlivá gesta, nápisy nebo jazyk“ a „využívání sportovní akce k projevům nesportovní povahy“.

Samostatnost Kosova uznává 101 ze 193 zemí Organizace spojených národů včetně USA, Francie, Británie i Česka. Země je řádným členem Mezinárodního olympijského výboru i obou hlavních fotbalových federací FIFA a UEFA. Evropská fotbalová unie kvůli napětí mezi Kosovem a Srbskem nedovoluje, aby reprezentační týmy a kluby těchto zemí hrály v jejích soutěžích proti sobě.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 31.1.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,800 23,920
USD 21,830 22,010
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma