Dnes je pondělí 20. března 2023., Svátek má Světlana
Počasí dnes 13°C Dešťové přeháňky

Hraje se snad fotbal na jiné planetě? ptají se Číňané

Hraje se snad fotbal na jiné planetě? ptají se Číňané
Areál pro fotbalové fanoušky v nákupním centru v Šanghaji | zdroj: Profimedia

Obrovskou pozornost věnují tento týden čínská státní média fotbalovému mistrovství světa v Kataru. Ovšem šampionát v zemi vyvolává frustraci nejen proto, že se Čína na MS nekvalifikovala, ale také kvůli proticovidovým opatřením, která odrazují obyvatele země od hromadného sledování zápasů.

Navíc scény slavících davů a bujarých fanoušků bez roušek a respirátorů dráždí diváky v zemi, která stále trvá na politice nulové tolerance vůči covidu-19. Mnozí Číňané využili mistrovství světa k tomu, aby si na stávající čínskou proticovidovou strategii stěžovali, napsal zpravodajský server BBC News.

V rámci nulové tolerance jsou uzavírána celá města kvůli jednotlivým případům výskytu koronaviru, aby se zabránilo jeho šíření. Čína v současné době zažívá nejhorší epidemii za půl roku a v posledních několika týdnech prudce vzrostl počet vyhlášených uzávěr.

Fotbal je v Číně velmi populární. O prezidentovi Si Ťin-pchingovi je známo, že je velkým milovníkem tohoto sportu a v minulosti se nechal slyšet, že je snem jeho země vyhrát mistrovství světa ve fotbale. Díky tomu jsou zápasy MS vysílány ve státní televizi CCTV a státní média se snaží zdůraznit, že Čína je na mistrovství přítomná, i když tam nejsou její hráči.

Deník Global Times informoval o tom, že na MS jsou hojně zastoupeny produkty vyrobené v Číně „od autobusů po stadion, a dokonce i klimatizační jednotky“. Sdělovací prostředky včetně CCTV rovněž informovaly o přítomnosti čínských vlajkonošů na zahajovacím ceremoniálu a o tom, že do Kataru dorazily dvě pandy velké, aby se „setkaly“ s diváky, kteří přijeli na mistrovství.

Nelze ovšem popřít, že covid-19 průběh fotbalového svátku v Číně utlumil. Ve velkých městech se kvůli covidu opět uzavřely podniky, které nejsou nezbytné, a úřady vyzvaly obyvatele, aby omezili přesuny. Protože nemohou jít do barů, rozhodli se někteří fanoušci podle deníku Global Times „sledovat zápasy doma s rodinami“, jiní vyrazili do kempů.

Pro ty, kdo doufali, že by mohli sledovat zápasy osobně, zůstal počet letů mezi Čínou a Katarem značně omezený. A mnozí fanoušci se svěřují s tím, jakou cítí při sledování letošního ročníku mistrovství světa izolaci.

Na mobilním messengeru WeChat se v úterý rychle rozšířil otevřený dopis, který zpochybňoval pokračující politiku nulové nákazy covidem v zemi a ptal se, jestli je Čína „na stejné planetě“ jako Katar. Dopis se ale brzy stal obětí cenzury.

Také na sociální síti Weibo se množí komentáře diváků, kteří píší o tom, jak se při sledování letošních zápasů cítí odděleni od zbytku světa. Někteří uvádějí, jak jim připadá divné, když vidí, jak se shromažďují statisíce lidí, aniž by měli na sobě roušky nebo se museli prokazovat nedávným testem na covid-19.

profimedia-0739407369 Číňané žijí fotbalovým šampionátem, i když v Kataru nejsou | zdroj: Profimedia

„Nejsou tam žádná oddělená místa, aby si lidé mohli udržovat sociální odstup, a u postranních čar není nikdo oblečený v bílo-modrém (lékařském) hábitu. Tato planeta se skutečně rozdělila. Na jedné straně světa je karneval v podobě mistrovství světa ve fotbale, na druhé straně pětidenní zákaz navštěvovat veřejná místa,“ napsal jeden z komentujících.

Někteří říkají, že měli problém vysvětlit svým dětem, proč jsou scény z mistrovství světa tak odlišné od těch, s nimiž se setkávají doma. I v Číně je ovšem dost lidí, kteří kritizují, že se země v zámoří otevírají, zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) stále označuje koronavirus způsobující nemoc covid-19 za „akutní celosvětový stav nouze“. 

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 20.3.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,930 24,050
USD 22,350 22,530
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma