Dnes je pátek 19. dubna 2024., Svátek má Rostislav
Počasí dnes 7°C Slabý déšť

Hokejisté Los Angeles jsou prvními finalisty Stanleyova poháru

zdroj: tisková zpráva

Hokejisté Los Angeles jsou prvními finalisty Stanleyova poháru. V pátém finále play off Západní konference NHL zvítězili na ledě Phoenixu 4:3 v prodloužení a sérii vyhráli 4:1. Rozhodující gól zápasu vstřelil v 18. minutě nastaveného času Dustin Penner.

Kings si ve finále Stanley Cupu zahrají podruhé v historii. Zatím jedinkrát bojovali o slavnou trofej v roce 1993, kdy v sestavě s Waynem Gretzkým podlehli Montrealu 1:4 na zápasy. Ve finále se hráči Los Angeles utkají s vítězem série New York Rangers - New Jersey, která je zatím vyrovnaná 2:2 na zápasy. První finálové utkání je na programu ve středu 30. května a Králové do něho vstoupí jako první klub v historii, který dokázal v play off vyhrát všechny zápasy na soupeřově ledě. Kings jich letos vyhráli osm a celkově uspěli ve dvanácti ze čtrnácti utkání, přičemž jako teprve druhý klub dokázali v play off vyřadit tři nejvýše postavené celky v konferenci po základní části. Poprvé se to povedlo v roce 2004 Calgary Flames, na jejichž střídačce tehdy stál současný kouč Los Angeles Darryl Sutter. V úterním duelu jeho svěřenci dvakrát prohrávali, a to i díky asistencím trojice českých hokejistů v sestavě Phoenixu Radima Vrbaty, Martina Hanzala a Rostislava Klesly. V polovině druhé třetiny dokázali hosté skóre otočit, ještě před druhou přestávkou ale Kojoti vyrovnali na 3:3. V třetím dějství branka nepadla, a tak se o vítězi rozhodlo až v prodloužení. Dvě a půl minuty před koncem prvního nastavení se podél mantinelu protáhl před branku Jeff Carter, jeho střelu ještě gólman Mike Smith zastavil, puk se však dostal do prostoru mezi kruhy, odkud už se Penner nemýlil. "Šťastně se to ke mně odrazilo," přiznal Penner, který se trefil potřetí v letošním play off. "Čekal jsem před brankou a najednou jsem měl šanci poslat puk do sítě. Byl to perfektní pocit," konstatoval. Začátek zápasu ale pro Krále tak radostný nebyl. Sedm z prvních osmi střel v utkání mířilo na branku Jonathana Quicka a domácí hokejisté z úvodního tlaku vytěžili v 5. minutě vedoucí gól, když Taylor Pyatt v přesilové hře tečoval Hanzalovu střelu. V polovině úvodního dějství získali Kojoti další přesilovou hru, jenže místo toho, aby zvýšili náskok, sami inkasovali. Po vhazování v útočném pásmu Kings se prosadil Anže Kopitar. "První třetina byla těžká. Soupeř všechny puky střílel na branku, naštěstí jsme měli Quicka, který nás několikrát podržel. Předvedl plno skvělých zákroků a my mohli dál bojovat. Bez něj bychom to dnes nedokázali," pochválil brankáře Penner. Coyotes v sérii doplatili na slabou produktivitu svých útočných es. Vrbata, který v základní části nastřílel 35 gólů, se v play off trefil jen dvakrát a v úterý díky asistenci bodoval poprvé po osmi zápasech. Západní konference - 5. zápas: Phoenix - Los Angeles 3:4 v prodl. (1:1, 2:2, 0:0 - 0:1) Branky: 5. Pyatt (Hanzal, Vrbata), 27. Pouliot (Klesla), 37. Yandle - 12. Kopitar, 32. Doughty, 34. M. Richards, 78. Penner. Střely na branku: 41:51. Diváci: 17.148. Konečný stav série: 1:4.

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.