Počasí dnes 3°C Polojasno

Hokejisté Plzně v Brně odvrátili hrozbu vyřazení

V plzeňské ČEZ Areně se v úterý 27. března 2012 odehrál 2. zápas semifinále play-off Tipsport extraligy ledního hokeje mezi celky HC Plzeň 1929 a HC Kometa Brno. Na snímku zleva Jan Švrček, Martin Straka, Jiří Trvaj a Jaroslav Modrý. ROMAN TUROVSKÝ / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Hokejisté Plzně zvítězili ve čtvrtém utkání semifinálové série play off extraligy na ledě Brna 3:2 a odvrátili vyřazení. V sérii hrané na čtyři vítězství vede Kometa 3:1 na zápasy. K výhře Indiánů nejvíce přispěl útočník Pavel Vostřák, autor dvou branek. Další pokus dovršit postup do finále budou mít Jihomoravané v pondělí, kdy je od 19:10 na programu pátá bitva na plzeňském ledě.

Hosté začali zostra, už po 63 vteřinách putoval na trestnou lavici Pletka a Tomáš Svoboda měl v přesilovce obrovskou možnost otevřít z dorážky skóre, ale Mazanec skvěle zachránil. Poté však Vykoukal našel vysokým lobem rozjetého Vostřáka, jenž si zkušeně vychutnal Trvaje, a nejenže tak poslal hosty do vedení, ale zároveň po dlouhých 151 minutách a 46 vteřinách ukončil neprůstřelnost domácího gólmana. Minutu nato už se zdálo, že stejnou příležitost bude mít Divíšek, ale nezpracoval si ideálně puk a Mazanec mu ho při skoku plavmo dokázal holí vypíchnout. V obrovské šanci následně neuspěl Duda. Na začátku osmé minuty bylo vyrovnáno, když při hře ve čtyřech na obou stranách zapadla Eratova tečovaná střela za Mazancova záda. Kometa měla poté několik slibných šancí k rychlému dokonání obratu, v cestě jí však stál pozorný Mazanec. V 15. minutě jeli dva na jednoho Straka s Kratěnou a ani Trvaj se při zakončení plzeňského kapitána nenechal zahanbit. Jen o chvilku později však s jeho přispěním vrátil vedení na hostující stranu Kovář. Ve 22. minutě už měli Západočeši k dobru dvoubrankový náskok, když si další smolnou chvilku vybral brněnský hrdina vyřazovacích bojů Trvaj. Zdánlivě nijak nebezpečnou ránu z hole Vostřáka - byť tečovanou - neudržel v lapačce a bylo to 1:3. Už o čtyři minuty později však vrátil Brňany zpět do hry Tomáš Svoboda povedenou střelou z otočky. Vedení o dva góly mohl na stranu Indiánů vrátit Vostřák, jenže v pokračování jeho minisouboje s Trvajem byl tentokrát úspěšnější gólman. Posléze hrála Plzeň přesilovku, v níž si napříč útočným pásmem vyměnili kotouč Kovář s Kratěnou a Kovář už zakončoval do prázdné branky, v poslední chvíli ale přišel skluz Trvaje, jenž ho vytěsnil. Následovala přesilovka Komety, která byla na 38 vteřin dokonce dvojnásobná, Kometa v ní však byla naprosto neškodná a stejně si miláčci domácího publika vedli i v jejím klasickém pokračování. Na druhé straně pálil nebezpečně z mezikruží Kratěna, vychytal ho Trvaj. V polovině 39. minuty si přesilovku pět na tři vynutila na dobu 99 sekund naopak Plzeň a Trvaje při ní zachránila po další Kratěnově bombě spojnice tyče a břevna. Do třetí části šli hosté s vědomím, že proti třem budou hrát ještě o 21 sekund déle, neboť s koncem druhé třetiny si ještě vysloužil trest Bičánek, Kometa však odolala bez další úhony. Ve 46. minutě se natlačil Čermák do koncovky, ale svůj bekhend namířil mimo. Po polovině třetího dějství měl při hře čtyři na čtyři další pokus dovršit hattrick Vostřák, Trvaje však prostřelil nedokázal. V 54. minutě sice Brňané překonali Mazance potřetí v zápase, stalo se tak ale až po přerušení hry, takže gól nemohl platit. Kometa se hnala za vyrovnáním, minutu a půl před koncem opustil Trvaj brankoviště a Brňané to zkusili v šesti, Plzeň si však svou naději vzít nenechala. HC Kometa Brno - HC Plzeň 1929 2:3 (1:2, 1:1, 0:0) Branky a nahrávky: 7. Erat (Malec), 26. T. Svoboda (Jakub Svoboda, Kováčik) - 3. Vostřák (Vykoukal), 17. Jan Kovář (Vlasák), 22. Vostřák (Vykoukal). Rozhodčí: Minář, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8, navíc Duda (Plzeň) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 3:1. Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, M. Hruška, Malec, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Erat, Koreis, Petrovický - Balej, H. Zohorna, Polodna. Trenéři: Venera a Oslizlo. Plzeň: Mazanec - Marušák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, Modrý, Vykoukal, Frolo, J. Jeřábek - Duda, Martin Straka, Kratěna - Pletka, Jan Kovář, Vlasák - Michal Dvořák, Havlíček, Andrašovský - Stránský, M. Heřman, Mrňa - Vostřák. Trenéři: Jelínek, Michal Straka a Razým.