Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Katar na poslední chvíli zakázal prodej piva u stadionů, lístky na fotbal jsou nejdražší v historii

Katar na poslední chvíli zakázal prodej piva u stadionů, lístky na fotbal jsou nejdražší v historii
Katar krátce před startem fotbalového šampionátu zakázal prodej piva u stadionů | zdroj: Profimedia

Dva dny před začátkem fotbalového mistrovství světa v Kataru představitelé pořádající země zakázali prodej piva v okolí stadionů. 

V převážně muslimském Kataru je konzumace alkoholu na veřejnosti přísně zakázána. Pivo značky Budweiser, významného sponzora šampionátu, se původně mělo prodávat u osmi stadionů ve zvláštních zónách pro fanoušky se vstupenkou. Zóny měly být otevřeny tři hodiny před výkopem a hodinu po zápase. Pořadatelé se na tom domluvili v září s mezinárodní federací FIFA, nyní se však hostitelská země na poslední chvíli rozhodla to změnit.

„Po debatě s představiteli pořádající země došlo k rozhodnutí přesunout prodej alkoholických nápojů ze stadionů a jejich okolí do fanouškovských zón a dalších míst s potřebnou licencí,“ uvedla FIFA na webu. „Organizátoři děkují za pochopení a podporu společnosti AB INBev,“ stojí v prohlášení federace, která od výrobce Budweiseru za čtyřletý cyklus dostává 75 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun).

„Některé věci, co jsme plánovali, nebudeme moct spustit kvůli okolnostem, které nemůžeme ovlivnit,“ uvedla pivovarnická společnost AB InBev v prohlášení.

FIFA také potvrdila, že na stadionech se stejně jako na minulém mistrovství bude prodávat nealkoholické pivo.

Do Kataru se podle médií chystá přes milion příznivců. Asociace anglických fotbalových fanoušků se po dnešním rozhodnutí Katařanů pozastavila nad tím, zda splní jiné sliby návštěvníkům, co se týče ubytování, dopravy nebo kulturních zvyklostí.

„Někteří fanoušci mají na zápase rádi pivo a někteří ne, ale skutečným problémem je obrat o 180 stupňů na poslední chvíli, který hovoří o širším problému - naprostém nedostatku komunikace a transparentnosti organizačního výboru k fanouškům,“ uvedla asociace na twitteru.

Vstupenky na fotbalové MS v Kataru jsou nejdražší v historii

Šampionát v netradičním podzimním termínu potrvá do 18. prosince a vstupenky jsou nejdražší v historii. Vyplývá to ze studie, kterou nechala vypracovat společnost Keller Sports.

Zatímco před čtyřmi lety v Rusku byla průměrná cena lístku 214 liber, nyní narostla na 286 liber (asi osm tisíc korun). V případě finále průměrná cena vstupenky činí 684 liber (19 tisíc korun), což je oproti předchozímu šampionátu nárůst o 59 procent.

„Mistrovství v Kataru už je nejdražší šampionát z pohledu nákladů, když na nové stadiony a renovaci těch starých byly vynaloženy tři miliardy dolarů. Proto nepřekvapí, že je nejdražší, co se týče cen vstupenek,“ uvádí studie.

FIFA nedávno uvedla, že na turnaj v netradičním podzimním termínu se prodaly téměř tři miliony vstupenek.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 7.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 23,060 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma