Dnes je neděle 19. ledna 2025., Svátek má Doubravka
Počasí dnes -1°C Mlha

Itálie a Dánsko jsou prvními čtvrtfinalisty fotbalového mistrovství Evropy

Itálie a Dánsko jsou prvními čtvrtfinalisty fotbalového mistrovství Evropy
Gareth Bale (Wales) a Jannik Vestergaard (Dánsko) | zdroj: Profimedia

Fotbalisté Itálie a Dánska jsou prvními čtvrtfinalisty mistrovství Evropy. Favorité z Apeninského poloostrova po nečekaně vyrovnaném průběhu porazili v Londýně Rakousko 2:1 po prodloužení, v normální hrací době se hrálo bez branek. Naopak Seveřané rozstříleli v Amsterodamu Wales 4:0.

O úvodní dvě branky Dánů se postaral Kasper Dolberg, v závěru zpečetili jasné vítězství Joakim Mähle a Martin Braithwaite. Dánsko postoupilo mezi nejlepších osm týmů po 17 letech a v dalším utkání narazí na vítěze duelu české reprezentace s Nizozemskem.

Svěřenci trenéra Kaspera Hjulmanda, které před zápasem podpořil z kolapsu se zotavující záložník Christian Eriksen, porazili Wales ve třetím zápase po sobě a připsali si na turnaji druhou výhru za sebou. Stejně jako na závěr skupiny proti Rusku vstřelili čtyři branky a vyrovnali druhé nejvyšší vítězství v historii vyřazovací fáze ME. Velšané naopak neobhájí semifinálovou účast z roku 2016.

Dánové měli na stadionu v Amsterodamu v hledišti výraznou převahu, přesto to byl jejich soupeř, který začal utkání lépe. Po deseti minutách hry se opřel do první nebezpečné střely velšský kapitán Bale, ale jeho pokus těsně minul levou tyč.

Svěřenci trenéra Hjulmanda se sice směrem dopředu chvíli hledali, přesto se jim podařilo udeřit z první vážnější příležitosti. V 27. minutě vystřelil po rychlém přechodu do útoku Dolberg a brankář Ward neměl proti jeho přesné ráně z hranice pokutového území šanci.

Pro bývalého útočníka Ajaxu Amsterodam šlo o 30. gól, který vsítil v Aréně Johana Cruyffa, a zároveň šlo o první dánskou branku ve vyřazovacích soubojích na ME od triumfu v roce 1992. Z úspěchu se radoval i nejlepší dánský střelec na turnaji Poulsen, jehož Dolberg kvůli zranění v základní sestavě nahradil.

Autor vedoucího gólu mohl navíc o chvíli později náskok svého týmu zvýšit, tentokrát však proti jeho pokusu z bezprostřední blízkosti Ward zasáhl. Velšané, kterým se ještě před přestávkou zranil obránce Roberts, pak v první půli přečkali i další nebezpečnou střelu Mähleho, jež rozvlnila jen boční síť.

Po přestávce se však už Dánové prosadili podruhé. Dvě minuty po zahájení druhé půle odkopl Braithwaiteův centr střídající Williams nešťastně přímo na nohu Dolberga a ten druhým zásahem v utkání nasměroval svůj tým k postupu do čtvrtfinále. Nic na tom nezměnil ani protest Balea, jenž reklamoval předchozí faul Kjaera na Morrella. Oficiální twitterový účet Eura okamžitě překřtil šťastného střelce na "Kaspera Goalberga".

Kapitán "Draků" Bale sice mohl snížit po Williamsově centru, ale svou hlavičku do branky nenasměroval. Neprosadil se tak ani v 15. reprezentačním duelu po sobě.

Naopak Dánové dál hrozili po rychlých brejcích a v závěru přidali ještě dvě branky. Nejprve se trefil v 88. minutě ranou pod břevno Mähle a zmar frustrovaných Velšanů, kteří dohrávali bez vyloučeného Wilsona, završil ve čtvrté minutě nastaveného času Braithwaite.

Dánsko tak výhrou 4:0 vyrovnalo druhé nejvyšší vítězství ve vyřazovací fázi ME: stejným výsledkem skončily duely Belgie s Maďarskem v roce 2016 a Španělska s Itálií čtyři roky předtím. Rekord drží Nizozemsko, jež v roce 2000 deklasovalo srbský výběr 6:1. 

Mistrovství Evropy ve fotbale, osmifinále (Amsterodam):

Wales - Dánsko 0:4 (0:1)

Branky: 27. a 48. Dolberg, 88. Mähle, 90.+4 Braithwaite. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn - Dankert (video, všichni Něm.). ŽK: Rodon, Moore, Brooks, Bale (všichni Wales). ČK: 90. Wilson (Wales). Diváci: 14 645 (omezený počet).

Sestavy:
Wales: Ward - C. Roberts (40. Williams), Rodon, Mepham, B. Davies - James (78. Brooks), Morrell (60. Wilson), Ramsey, Allen, Bale - Moore (78. T. Roberts). Trenér: Page.
Dánsko: Schmeichel - Christensen, Kjaer (77. Andersen), Vestergaard - Stryger Larsen (77. Boilesen), Höjbjerg, Delaney (60. Jensen), Mähle - Damsgaard (60. Nörgaard), Dolberg (70. Cornelius), Braithwaite. Trenér: Hjulmand.

Italové zdolali Rakousko 2:1 po prodloužení

Italští fotbalisté porazili Rakousko 2:1 po prodloužení. Duel v londýnském Wembley, který v základní hrací době skončil bez branek, rozhodli v rozmezí 95. až 105. minuty střídající Federico Chiesa a Matteo Pessina. Za Rakušany snížil ve 114. minutě další střídající hráč Sasa Kalajdzic.

Svěřenci trenéra Roberta Manciniho se ve čtvrtfinále v Mnichově 2. července utkají buď s lídrem světového žebříčku FIFA Belgií, nebo obhájcem trofeje Portugalskem. Jejich zápas je na programu v neděli.

profimedia-0618047395 Leonardo Bonucci v souboji s Markem Arnautovicem | zdroj: Profimedia

Italové zvítězili ve 12. zápase po sobě. Od září 2018 neprohráli už 31 utkání, čímž překonali národní rekord ze 30. let minulého století. Rakušanům nepodlehli ve 14. utkání po sobě od přípravného duelu v roce 1960.

Italský brankář Gianluigi Donnarumma inkasoval po 1169 minutách, čímž vytvořil reprezentační rekord v neprůstřelnosti. Jeho krajan Dino Zoff v letech 1972 až 1974 nedostal gól 1142 minut.

Favorizovaná Itálie si v prvním poločase vytvořila několik šancí, ale žádná z nich se neujala. Barellovu střelu gólman Bachmann vykopl, Immobileho rána z dálky skončila na spojnici břevna a tyče a Spinazzolův přízemní pokus rakouský brankář vytáhl na roh.

Rakušané, kteří se při třetím startu na Euru představili ve vyřazovací fázi poprvé, po změně stran přidali na aktivitě. Nejprve kapitán Alaba z přímého kopu z hranice šestnáctky přestřelil. Poté se po jeho přihrávce prosadil zblízka hlavou pomocí odrazu od břevna Arnautovic. Obrovskou radost Rakouska však překazil zásah videorozhodčího, který odhalil ofsajd.

Utkání nečekaně dospělo do prodloužení, v něm ale favorit senzaci nepřipustil a po necelých pěti minutách se prosadil. Spinazzola našel na pravé straně volného Chiesu, jenž se zbavil Laimera a střelou z úhlu na vzdálenější tyč otevřel skóre.

V závěru prvního prodloužení sice Bachmann vytěsnil Insigneho přímý kop na roh, vzápětí ho ale z malého vápna prostřelil Pessina.

Výběr trenéra Franca Fody se nevzdal a střídající Schaub okamžitě v úvodu druhého prodloužení vyslal zpoza vápna prudkou ránu, jenže Donnarumma byl u tyče včas. O chvíli později zblízka zamířil nad Sabitzer.

Rakušané se přece jen dočkali. Kalajdzic se hlavou položil do Schaubova centru z rohového kopu a ukončil Donnarummovu rekordní sérii bez obdrženého gólu. Itálie inkasovala po 11 zápasech, další příležitost však Rakousku nedovolila. 

Mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále (Londýn):

Itálie - Rakousko 2:1 po prodloužení (0:0, 0:0)

Branky: 95. Chiesa, 105. Pessina - 114. Kalajdzic. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn - Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Di Lorenzo, Barella - Arnautovic, Hinteregger, Dragovic. Diváci: omezený počet.

Sestavy:
Itálie: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola - Barella (67. Pessina), Jorginho, Verratti (67. Locatelli) - Berardi (84. Chiesa), Immobile (84. Belotti), Insigne (108. Cristante). Trenér: Mancini.
Rakousko: Bachmann - Lainer (114. Trimmel), Dragovic, Hinteregger, Alaba - X. Schlager (106. Gregoritsch), Grillitsch (106. Schaub) - Laimer (114. Ilsanker), Sabitzer, Baumgartner (90. Schöpf) - Arnautovic (97. Kalajdzic). Trenér: Foda.

Zdroje: