Dnes je pátek 26. dubna 2024., Svátek má Oto
Počasí dnes 0°C Polojasno

Itálie a Španělsko jsou prvními semifinalisty fotbalového Eura

Čtvrtfinálové utkání Belgie-Itálie. Na snímku Lorenzo Insigne a Thomas Meunier | zdroj: Profimedia

Fotbalisté Itálie ve čtvrtfinále mistrovství Evropy v Mnichově zdolali lídra žebříčku FIFA Belgii 2:1 a postoupili do semifinále. V něm se „Azurri“ 6. července v Londýně utkají se Španělskem, které porazilo Švýcarsko 3:1 v penaltovém rozstřelu, po 90 minutách i prodloužení se v Petrohradu hrálo 1:1.

Ve zbývajících dvou sobotních čtvrtfinálových zápasech Česko od 18:00 nastoupí v Baku proti Dánsku a o tři hodiny později v Římě se utkají Anglie a Ukrajina.

Španělé se dostali do vedení v osmé minutě vlastní brankou Denise Zakarii. V 68. minutě vyrovnal Xherdan Shaqiri. Švýcaři, kteří v osmifinále překvapivě vyřadili úřadující světové šampiony Francouze, od 77. minuty hráli bez vyloučeného Rema Freulera. Také druhý duel obou týmů v play off dospěl do prodloužení. Hráči „La Roja“ v něm měli převahu, ale výborného brankáře Yanna Sommera nepřekonali.

V penaltovém rozstřelu uspěli Španělé Dani Olmo, Gerard Moreno a Mikel Oyarzabal, za Švýcary pouze Mario Gavranovic. Jeho spoluhráče Fabiana Schära a Manuela Akanjiho vychytal gólman Unai Simón, další exekutor Rubén Vargas přestřelil. Na druhé straně Sommer zneškodnil Rodriho pokus a španělský kapitán Sergio Busquets trefil tyčku.

profimedia-0619280526 Čtvrtfinálové utkání Švýcarsko-Španělsko. Na snímku Steven Zuber a Sergio Busquets | zdroj: Profimedia

Italové po půlhodině hry otevřeli skóre díky Nicolóvi Barellovi, poté zvýšil Lorenzo Insigne výstavní střelou do horního růžku. Belgičané dali kontaktní branku v nastavení prvního poločasu, kdy Romalu Lukaku proměnil penaltu. „Rudí ďáblové“ ale už po změně stran manko nedotáhli a na turnaji poprvé zaváhali.

Svěřenci trenéra Roberta Manciniho naopak protáhli sérii bez porážky na 32 utkání, čímž vylepšili vlastní maximum. Na evropském šampionátu včetně kvalifikace vyhráli 15. zápas po sobě a stanovili nový rekord. Itálie mezi nejlepší čtyřku Eura postoupila poprvé po devíti letech. Naopak Belgie prohrála po 13 duelech a na ME podruhé za sebou vypadla ve čtvrtfinále.

Čtvrtfinále, Mnichov:

Belgie - Itálie 1:2 (1:2)

Branky: 45.+ 2 Lukaku z pen. - 31. Barella, 44. Insigne. Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všichni Slovin.) - Dankert (video, Něm.). ŽK: Tielemans - Verratti, Berardi.

Belgie: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier (69. Chadli, 74. Praet), Witsel, Tielemans (69. Mertens), T. Hazard, - De Bruyne, Lukaku, Doku. Trenér: Martínez.
Itálie: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (79. Emerson) - Barella, Jorginho, Verratti (74. Cristante) - Chiesa (90.+1 Toloi), Immobile (74. Belotti), Insigne (79. Berardi). Trenér: Mancini.

Čtvrtfinále, Petrohrad:

Švýcarsko - Španělsko 1:1 (1:1, 0:1) po prodloužení, na penalty 1:3

Branky: 68. Shaqiri - 8. vlastní Zakaria. Penaltu proměnili: Olmo, Moreno, Oyarzabal - Gavranovic. Penaltu neproměnili: Busquets, Rodri - Schär, Akanji, Vargas. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett - Kavanagh (video, všichni Angl.). ŽK: Widmer, Gavranovic - Laporte. ČK: 77. Freuler (Švýcarsko). Diváci: 24 764 (omezený počet).

Švýcarsko: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Widmer (100. Mbabu), Zakaria (101. Schär), Freuler, Zuber (90.+2 Fassnacht) - Shaqiri (81. Sow), Embolo (23. Vargas) - Seferovic (82. Gavranovic). Trenér: Petkovic.
Španělsko: Simón - Azpilicueta, P. Torres (113. Alcantara), Laporte, Alba - Koke (90.+1 Llorente), Busquets, Pedri (119. Rodri) - F. Torres (91. Oyarzabal), Morata (54. Moreno), Sarabia (46. Olmo). Trenér: Enrique.

Kurzovní lístek: 26.4.2024 Exchange s.r.o.