Jágr to dokázal! Vyrovnal Messiera a před ním už je jenom nedostižný Gretzky

- Hokej autor: roj

Hvězdnému Jaromíru Jágrovi stačil jeden zápas, aby dohnal tříbodovou ztrátu na Marka Messiera! Na výhře Floridy nad Buffalem 4:3 po nájezdech se podílel třemi asistencemi a v historické tabulce produktivity NHL je už s 1887 body (755 branek a 1132 asistencí) na sdíleném druhém místě. Před oběma útočníky je už jen nedostižný Wayne Gretzky, který zvládl v soutěži nasbírat 2857.

Jaromír Jágr je druhý!

Jaromír Jágr je druhý!,zdroj: Profimedia.cz

"Až ukončím kariéru, podívám se na to, co jsem dokázal. Možná teď na to budu trochu myslet, ale chci si hlavně užívat každý okamžik na ledě a šanci, že můžu v této soutěži hrát. Udělám vše pro to, abych se v ní udržel," uvedl čtyřiačtyřicetiletý Jágr, první hvězda zápasu. "Hokej moc miluji. Když jsem říkal, že chci hrát do padesáti, každý se mi smál. Ale makám každý den, abych to dokázal," podotkl.

Po akcích Jágra, který podruhé v sezoně zaznamenal v utkání více než dva body, vedla Florida ve 33. minutě 2:0. U první trefy Jágr zavezl puk do pásma a přihrál Alexandru Barkovovi, který nadvakrát otevřel skóre.

Oba útočníci připravili druhý gól obránci Keithu Yandleovi, jehož rána od modré se zastavila až v síti, zatímco Jágr stínil brankáři ve výhledu. Český útočník měl na přelomu první a druhé třetiny také dvě slibné šance zvýšit náskok, ale neuspěl.

A Buffalo vývoj utkání otočilo. "Když najednou prohráváte, vůbec nemyslíte na nějaké rekordy a podobné věci. Moc mě těší, že jsme bojovali dál, v závěrečných pěti minutách vyrovnali a nakonec vyhráli," uvedl Jágr, který šel týmu příkladem. Nejstarší hráč v soutěži při gólu na 3:3 získal za brankou kotouč a předal ho Barkovovi, po jehož přihrávce střílel Nick Bjugstad do prázdné branky.

Obří aplaus za rekord i Jágrovu hru

Historický okamžik podtrhli fanoušci Floridy, kteří Jágra po vyrovnání Messierova výkonu odměnili dlouhým potleskem. "To bylo skvělé, obrovský bonus za mou práci. Uznávám fanoušky, že o tom věděli a dali to najevo. Vždy jsem chtěl pro ně hrát, střílet branky a vymýšlet hezké akce, aby měli důvod na hokej chodit a užili si ho. Jsem rád, že to ocenili," komentoval Jágr reakci publika v aréně, která byla zaplněna ze tří čtvrtin (14 265 diváků).

Přitom někteří jeho spoluhráči o vyrovnání Messierovy bilance ani nevěděli. "Myslel jsem si, že (Barkov) bere puk, protože jsem dal první gól sezony," pousmál se Bjugstad.

"Úplně jsem na to zapomněl. Věděl jsem, že je blízko, ale nevěděl jsem, že jen o bod. Tak jsem mu (Barkovovi) naznačoval, ať kotouč nebere. Ale je dobře, že ho vzal, protože byl pro něho jiného," doplnil.

Nájezdy rozhodl Vincent Trocheck a gólman Roberto Luongo vychytal 447. výhru v NHL, čímž se v historickém pořadí dotáhl na pátého Terryho Sawchuka. "Máme obrovské štěstí. Novináři, trenéři, spoluhráči a fanoušci. To se nestává často, že máte dva takové hráče, kteří budou jednou uvedeni do Hokejové síně slávy. A my máme štěstí, že je můžeme sledovat naživo a bavit se jejich hrou," řekl trenér Floridy Tom Rowe.

Tagy: NHL Češi v NHL

Zdroje: ČTK