Koukalová byla ve stíhačce osmá, Krčmář desátý. Moravec zlomil zbraň

- Lyžování autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Biatlonista Michal Krčmář si ve stíhacím závodě Světového poháru na 12,5 km v Novém městě na Moravě doběhl pro desáté místo, když si polepšil o osmnáct příček oproti čtvrtečnímu sprintu. Naprosto opačný závod prožil Ondřej Moravec, který při pádu zlomil zbraň a přišel o naději na dobré umístění. Mezi ženami si na desetikilometrové trati vedla z domácích reprezentantek nejlépe Gabriela Koukalová, která skončila osmá a navzdory třem nepřesným ranám se v pořadí posunula o pět míst dopředu. Z vítězství se dnes radovali Francouzi Martin Fourcad a Anais Chevalierová.

Michal Krčmář si na střelnici připsal jedinou chybu

Michal Krčmář si na střelnici připsal jedinou chybu,zdroj: Profimedia.cz

Devatenáctý skončil Michal Šlesingr, jemuž se navzdory dvěma chybám povedl posun ze 44. místa. Třiatřicetiletý český reprezentant o jednu desetinu sekundy porazil Jaroslava Soukupa, který minul poslední dvacátou ránu závodu.

Smůlu měl osmý muž ze sprintu Ondřej Moravec, jenž ve druhém okruhu při pádu především zlomil pažbu zbraně. Zbytek závodu musel absolvovat s náhradní malorážkou. O naději na dobrý výsledek přišel hned na druhé střelbě, při níž se ještě s novou zbraní nesžil a netrefil ani jeden terč.

Po pěti trestných okruzích, k nimž na další položce přibyl další, pak Moravec dokončil závod pouze kvůli domácím divákům a s velkou ztrátou dojel padesátý. "Cítil jsem se, jako kdybych jel o titul," prohodil jen Moravec k realizačnímu týmu a poděkoval tak 35 tisícům fanoušků za podporu. Jinak zklamaný zmizel rychle do šaten.

Pětadvacetiletý Krčmář na trati chyboval jen jednou a postupně se posouval z 28. místa po sprintu. Do nejlepší desítky se dostal počtvrté v sezoně a v hodnocení SP je jako nejlepší z Čechů třináctý.

"Jo, jsem naprosto spokojený. Po čtvrtku to ze mě spadlo. Upletl jsem si na sebe bič tím, že jsem si chtěl tu atmosféru užít a jet všechny tři závody. Tím jsem se trochu svázal ve sprintu na stojce a přišly ty chyby. Tentokrát už jsem přišel a dokázal jsem si atmosféru užít, ale využít ji pozitivně," řekl Krčmář.

Soukupa zradila poslední rána

Na desítku útočil i Soukup, který se na Vysočině vrátil do závodů SP z IBU Cupu. Devatenáct terčů trefil, až ten poslední nespadl. "Škoda, ale jsem rád za ty položky předtím. Neprděl jsem se s tím a celkově za jedna je slušný. Běžecky jsem si to protrápil na trati, ale dvacátý místo je hezký," řekl Soukup.

"Byl to solidní závod," řekl Šlesingr a litoval vždy po chybě v každé z položek vleže. "Ale na trati se mi jelo dobře, se stojkou jsem neměl problémy. Tak asi mohu být spokojený, povedlo se mi zajet i nějaké rozumné body a pojistit si hromaďák, za což jsem rád. A v neděli to už bude bez nějakého manka a uvidíme."

V oslavné atmosféře si podle Šlesingra musel užívat závod i poslední biatlonista. "Na trati to je znát. Jak řvou, jde zvuková vlna, která vás tlačí," smál se.

Fourcade se polovinu závodu přetahoval o vedení s Antonem Šipulinem, jenž byl druhý i ve sprintu. Pětinásobný vítěz SP ruského soupeře definitivně setřásl při třetí střelbě, kterou na rozdíl od něj absolvoval čistě. S celkově jedním trestným kolem Fourcade vyhrál s náskokem 30,2 sekundy. Třetí místo obsadil s odstupem 38,3 sekundy na svého vítězného krajana Quentin Fillon Maillet.

Do nedělního závodu s hromadným startem pro třicet závodníků se dostali čtyři Češi - Krčmář, Moravec, Šlesingr a jako poslední i Soukup.

Koukalovou znovu zlobila střelba

Koukalová měla pátý běžecký čas, ale tři trestné okruhy ji připravily o šanci bojovat před domácím publikem o medaili. Její ztráta narostla z 36 sekund na startu na minutu. "Snažila jsem se jet takticky, ale stejně to bylo na krev. Střelba špatná, to je ještě zázrak, že to je do desítky, ještě jsem se v tom letos pořádně nenašla," řekla České televizi.

Koukalová začala závod rozvážně a přibrzdila ji chyba při střelbě vleže. Česká biatlonistka ale zrychlila a na druhém střeleckém stavu neminula i díky tomu, že strávila na střelnici delší dobu. V tu chvíli už jezdila v desítce.

Poslední rána na dalším stavu vleže se do terče nevešla, což znamenalo už velkou ztrátu na pódiové umístění. Na poslední položce Koukalová pálila rychle, ale opět jeden terč nezbělal.

Vítková začala závod jako Koukalová s jednou chybou na první střelnici a napodobila ji také nulou na následující "stojce". Díky tomu se posunula na dohled elitní desítce, kterou atakovala po nule při třetí návštěvě střelnice. Nakonec ale náboj z její zbraně při poslední palbě do černého nespadl a Vítková se musela spokojit s dvanáctou pozicí.

Puskarčíková netrefila vždy jeden terč na prvních dvou položkách, načež se objev letošní sezony ocitl až ve čtvrté desítce, ale třetí velmi rychlá a přesná střelba ji posunula na dohled 20. místa. Třetí trestné kolo v závěru ji ale o zlepšení připravilo.

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 32:53,6 (1 trest. okruh), 2. Šipulin (Rus.) -30,2 (2), 3. Fillon-Maillet (Fr.) -38,3 (0), 4. Schempp (Něm.) -38,4 (0), 5. J.T. Bö (Nor.) -1:02,7 (3), 6. Roesch (Belg.) -1:03,6 (0), 7. Rastorgujevs (Lot.) -1:03,8 (2), 8. Beatrix (Fr.) -1:20,9 (1), 9. Bailey (USA) -1:22,1 (2), 10. Krčmář -1:27,3 (1), ...19. Šlesingr -1:54,8 (2), 20. Soukup -1:54,9 (1), 50. Moravec (všichni ČR) -5:07,4 (6).

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Chevalierová (Fr.) 30:38,1 (1), 2. Wiererová (It.) -9,5 (2), 3. Akimovová (Rus.) -19,4 (1), 4. Dunkleeová (USA) -28,0 (2), 5. Dorinová Habertová (Fr.) -43,8 (3), 6. Preussová -48,9 (2), 7. Dahlmeierová (obě Něm.) -57,0 (3), 8. Koukalová (ČR) -59,8 (3), 9. Eckhoffová (Nor.) -59,8 (4), 10. Hildebrandová (Něm.) -1:04,1 (1), ...12. Vítková -1:23,4 (2), 26. Puskarčíková (obě ČR) -2:18,1 (3).

Tagy: biatlon Nové Město na Moravě

Zdroje: ČTK