Mercedes drtí konkurenci, nejvíce peněz ale dostane Ferrari

- Auto-moto autor: Petr Widenka

Hamilton první, Rosberg druhý. Tak by se daly ve zkratce popsat poslední dva ročníky Formule 1. Německá stáj Mercedes utekla konkurenci na míle daleko a dvakrát ovládla pohár konstruktérů s takřka třísetbodovým náskokem. Ale ani taková dominance nestačí k tomu, aby se královna motosportu dobrovolně vzdala svých červených šatů. Když dojde na peníze, tak si největší kus koláče ukrojí i letos Ferrari.

Po dvou závodech letošní sezony patří Ferrari druhé místo v tabulce konstruktérů, na vedoucí Mercedes však ztrácí už 50 bodů

Po dvou závodech letošní sezony patří Ferrari druhé místo v tabulce konstruktérů, na vedoucí Mercedes však ztrácí už 50 bodů , zdroj: Profimedia.cz

Vedení formule 1 vyplatí italské stáji za výsledky v loňské sezoně 192 milionů dolarů – o 17 procent více, než v předcházejícím ročníku. Je v tom započítaný i 70milionový bonus za dlouhodobou účast v soutěži. Ferrari se jako jediný tým drží ve Formuli 1 už od jejího založení v roce 1950, a jak poznamenal Bernie Ecclestone, 'Rolling Stones závodních okruhů' si zasluhují zvláštní zacházení.

Do kasičky Mercedesu, jehož jezdci ovládli 34 z posledních 40 závodů (včetně prvních dvou Velkých cen letošní sezony) nasype královna motosportu 171 milionů. Třetím nejlépe placeným týmem je Red Bull, jež inkasuje značné bonusy za své dominantní postavení ve Formuli 1 v letech 2010 až 2013.

Ne všechny týmy však souhlasí se systémem, jakým se takřka 1 miliarda dolarů určených na odměny distribuuje mezi týmy. Force India a Sauber dokonce podaly stížnost u Evropské Unie.  

Podle jejich názoru jsou pravidla nastavena tak, že výrazně zvýhodňují Mercedes, Ferrari, Red Bull, Mclaren a Williams (a to bez ohledu na výsledky), zatímco zbytek startovního pole dostává jen drobky.

Ecclestone se reformách finančního systému nebrání, jedním dechem ale dodává, že 'Ferrari je Formule 1' a tak by se italská stáj měla i nadále těšit ze speciálního statusu.

„Nemám nic proti tomu, aby se peníze přerozdělovaly férově. Pokud Ferrari inkasuje větší částku, pak je to především z toho důvodu, že v této soutěži figuruje o mnoho déle, než kterýkoliv jiný tým. Ferrari je Formule 1 a tak si zaslouží peníze navíc,“ řekl britský funkcionář.

Tagy: finance Ferrari odměny Formule 1

Zdroje: Reuters,Vlastní,Sky Sports