Dnes je čtvrtek 6. října 2022., Svátek má Hanuš
Počasí dnes 8°C Oblačno

Mystic Sk8 Cup je tady už 17 let

Mystic Sk8 Cup je tady už 17 let
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

To co znamená vršovický „Ďolíček“ pro Bohemáky, znamená určitě Štvanice pro skejťáky! Ne snad že by neexistovala další známá místa, ale Štvanice má zkrátka svojí mystiku a to nejen proto, že už 17. rokem se zde od 15. do 17. července bude konat závod nazvaný Mystic Sk8 Cup!

Historie tohoto dnes už legendárního závodu se začala psát v 1993, kdy proběhl jeho první ročník. Stejně jako v Americe, kde tento sport vznikl, má i v našich končinách skateboarding svojí barvitou historii. Doba tzv. komunistické „normalizace“ nepřála volnomyšlenkářství, protože to byl pochopitelně kapitalistický přežitek, a vše „západní“ bylo proto vyšší mocí důsledně potíráno, skateboarding nevyjímaje. Přesto se však našlo pár těch, kteří už tehdy pochopili, že myšlenka skateboardingu má daleko větší životnost, než myšlenky marxismu-leninismu. Na základě výjezdních doložek a devizových příslibů, si za mrzký kapitalistický peníz nakoupili skateboardy a propašovali je do Československé socialistické republiky. Tak nějak by asi mohl začít příběh o československé skateboardingové revoluci.

Těžké začátky

Jenže tehdejší doba skateboardingu nepřála – nutno podotknout, že zdaleka nejen jemu – a proto se nejednalo v pravém slova smyslu o revoluci, jako spíš o evoluci. Pomaličku si však tenhle sport začal nacházet stále nové a nové nadšence. Zní to dnes skoro jako fikce, ale už začátkem osmdesátých let byla na Strahovském kopci postavena z prken, hřebíků a sololitových desek první U-Rampa. Jezdci na skateboardech se v průběhu let osmdesátých začali hojněji vyskytovat nejen v Praze, ale i v dalších větších městech. A ne náhodou se ti samí pionýři, kteří stáli u zrodu skateboardingu u nás, podíleli na vzniku Mystic Skate Cupu. Byl to především Tomáš Rejman.

Historický sestřih z Mystiku 1999

Začátkem 90. let existoval v Čechách jediný oficiální skatepark a to pronajaté hřiště od házenkářů na pražské Štvanici, kteří mezi tréninky přenechávali svůj prostor právě skateboardistům. Ti na provizorních a malých překážkách začínají vytvářet porevoluční dějiny tohoto sportu, který se během následujících dvaceti let rozrostl do netušených rozměrů. Objevují se zde první jména jako Petr Löwy nebo Petr Beran, kteří natolik inspirují své okolí, že počet prvních jezdců je už tak velký, že se právě Tomáš Rejman rozhodne uspořádat první závody. V té době ještě nikdo netuší jak se tento závod pro 20 jezdců a 200 diváků stane úspěšným.

Pod střechu!

Štvanici později opouští házenkářský oddíl, díky čemuž vzniká možnost celoročního ježdění v moderním parku, který tehdy Praze tiše závidí každé české město. Pak ale přichází rok 1996 a závod postihne vydatný déšť, který znemožní závodit pod otevřeným nebem. Jezdci se tak uchylují k náhradnímu závodu v mini-rampě uvnitř tzv. Mystic Sk8 Clubu, který kvůli nedostatku prostoru proběhne téměř bez diváků a akce je tak pochopitelně ošizena nejenom o skvělou atmosféru, ale také potřebné finance. Proto se Tomáš rozhodne investovat do pronájmu obří střechy, která na Štvanici stojí dodnes. Až časem se ukázalo jak moudré to bylo rozhodnutí a to nejenom proto, že závod zůstává v suchu včetně tribun s diváky, ale dává tak prostor ježdění téměř po celý rok.

Sledujte Tiscali speciál k Mystic Sk8 Cup 2011 plný zajímavých článků, blogů, fotek i videí!

Po několika letech se na Štvanici objevují také první američtí jezdci, kteří se o Praze dozvídají při Tomášových obchodních cestách a jednáních v Kalifornii. Jména jako Ronnie Creager, Omar Hassan, Jamie Thomas, Erik Koston a spousta dalších, se stávají hvězdami a Mystic Sk8 Cup je tak každým rokem větší a prestižnější. V roce 1997 navštíví akci dokonce sám Tony Hawk. Legenda jejíž jméno asi není potřeba nijak zvlášť představovat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Dán Rune Glifberg na Mystic Sk8 Cup 2004. Foto: Profimedia.cz

Zlaté časy

Všechny další ročníky jsou už ve znamení účasti okolo stopadesáti nejlepších jezdců planety a divácké návštěvnosti okolo 12.000 diváků. Atmosféra závodu je natolik specifická, že závod se brzy zařadí pod hlavičku světového poháru skateboardingu (WCS) a vše probíhá skvěle až do roku 2002, kdy Českou republiku včetně areálu na Štvanici zasáhnou silné povodně. Skateboardisté však vlastními silami dávají areál znovu do pořádku, stavějí nové překážky, novou vertikální rampu, protože ta původní byla povodněmi naprosto zničena, stejně tak jako mini-rampa uvnitř klubu, která je později nahrazena prvním krytým bazénem s celoročním provozem. Následují další úspěšné ročníky včetně toho v roce 2005, kdy se poprvé v závodě objevují čeští jezdci a zaznamenávají úspěchy i přes nabitou konkurenci v podobě 150 jezdců z 25 zemí světa! Největším úspěch českých jezdců na světovém poháru pak bylo loňské vítězství Maxima Habence, právě na Mysticu.

Desetiminutový sestřih z Mystic Sk8 Cup 2007

Skateboarding je víc než jen sport a Mystic Sk8 Cup je proto víc než jenom závod! Už několik let se o něm proto dá mluvit jako o festivalové události. Kromě špičkového skateboardingu, si na své přijdou i fanoušci hudby, která je s ním nerozlučně spjata. O DJ’s, kapelách, umělcích a dalších doprovodných akcích vás už ale budeme informovat v dalších článcích, které si v žádném případě nenechte ujít!

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 6.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,490 24,610
USD 24,990 25,170
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma