Osamělý 'Křižák' odjel celou etapu bez týmu. Contadora už ale tahat nemusí

- Cyklistika autor: art

Mimořádně těžkou etapu musel český cyklista Roman Kreuziger zvládnout osamotě. Nebýt slovenské bratrské pomoci od Petera Sagana, nejspíš by dojel s mnohem větší ztrátou na nizozemského vítěze Toma Dumoulina. Čech osaměl poté, co lídr jeho stáje Alberto Contador odstoupil po první půlce etapy. V čele Tinkoffu by ho teď měl nahradit právě Kreuziger.

Kreuziger by měl být lídrem Tinkoffu po zbytek Tour. Jeho kolegové ho v tom ale v neděli nechali

Kreuziger by měl být lídrem Tinkoffu po zbytek Tour. Jeho kolegové ho v tom ale v neděli nechali,zdroj: Profimedia.cz

Třiatřicetiletý Contador v úvodním týdnu dvakrát upadl a nabral ztrátu na nejlepší. V neděli ráno se navíc probudil s horečkou a od startu královské pyrenejské etapy se viditelně trápil. Televizní kamery ho často ukazovaly, jak debatuje se zástupci týmu v doprovodném vozu, do něhož nakonec zhruba po osmdesáti kilometrech usedl.

Kreuzigerovi se podařilo udržet celkově 12. místo. V nepříznivém počasí na Chrise Froomea, který má i po nedělní etapě žlutý trikot celkového lídra, ztratil tři čtvrtě minuty. V hlavní skupině zůstal bez pomoci týmových kolegů, neboť Rafal Majka byl v úniku a bojoval o vrchařskou prémii mimořádné kategorie a mistr světa Peter Sagan jako spurterský specialista si "vystoupil" před závěrečným z pěti těžkých stoupání.

Vítěz nedělní 9. etapy považované za jednu z vůbec nejtěžších na Tour, nizozemský cyklista Dumoulin, jenž jel na letošním Giru d'Italia šest dnů v růžovém trikotu, zaútočil zhruba 12 km před cílem. Závod, který začal v prosluněném španělském městě Vielha d'Aran a skončila po 184,5 km v dešti v andorrském zimním středisku Arcalís, vyhrál s náskokem 38 sekund před Ruiem Costou z Portugalska a Polákem Majkou.

Favorité na celkové pořadí přijeli až po šesti a půl minutách. Do cíle je přivezl na desátém místě Brit Adam Yates těsně před Froomem a jeho očekávaným největším rivalem Nairem Quintanou z Kolumbie.

Vítěz Tour z let 2013 a 2015 Froome vede o 16 sekund před Yatesem, o 19 před Irem Danielem Martinem a o 23 před Quintanou.

Tagy: Tour de France český cyklista cyklistické závody česká cyklistika

Zdroje: ČTK