Slovák poprvé v dějinách vede legendární Tour. S českou pomocí!

- Cyklistika autor: art

Slovenská cyklistika slaví historický úspěch a spolu s ní i Oleg Tiňkov, majitel stáje Tinkoff. Peter Sagan vyhrál druhou etapu Tour de France a vyměnil duhu za žlutou. Jako vůbec první Slovák si oblékne žlutý trikot lídra závodu. Bez pomoci jeho českého kolegy Romana Kreuzigera v závěrečném spurtu by ale vše mohlo být jinak.

Sagan s majitelem stáje Olegem Tiňkovem

Sagan s majitelem stáje Olegem Tiňkovem,zdroj: Tinkoff Sport Facebook

Úřadující mistr světa i díky Kreuzigerově pomoci porazil v cílové rovince domácího Juliana Alaphilippa a připsal si páté etapové vítězství na Tour. Třikrát Sagan vyhrál při první účasti v roce 2012 a jednou o rok později.

"Dost mě překvapilo, že jsem vyhrál, protože jsem si myslel, že před námi jsou ještě dva jezdci. Až pak mi došlo, že jsme kluky z úniku dojeli," uvedl Sagan. "Být ve žlutém je neuvěřitelné. Už teď mám pěkný trikot (mistra světa), ale tenhle je ještě hezčí," dodal čtyřnásobný vítěz bodovací soutěže na Tour.

Sagan vede průběžné pořadí o osm vteřin před Alaphilippem, o další dvě sekundy zpět je Španěl Alejandro Valverde. Kreuzigerovi patří se ztrátou 14 vteřin osmá příčka. Další dva čeští jezdci Petr Vakoč s Janem Bártou, kteří dnes dojeli na 114., respektive 159. pozici, jsou ve druhé stovce pořadí.

Smůla nadále provází dvojnásobného šampiona Alberta Contadora ze Španělska, který stejně jako v úvodní sobotní etapě upadl a jeho ztráta na první místo činí 62 sekund. Téměř dvouminutové manko má po defektu a výměně kola v závěru i Australan Richie Porte.

Tagy: Tour de France cyklistika

Zdroje: ČTK