Pět českých klubů si v úterý zahraje hokejovou Ligu mistrů

- Hokej autor: art

Celkem pět českých týmů nastoupí do úterních zápasů 1. kola play off hokejové Ligy mistrů. Třinec s HV 71, Sparta proti Curychu, Liberec s Linköpingem i Vítkovice proti Tappaře Tampere začnou před svými diváky. Litvínov jako jediný vítěz základní skupiny mezi českými celky odehraje první duel na ledě soupeře ve Vídni.

HC Sparta Praha

HC Sparta Praha,zdroj: Profimedia.cz

Třinec tradičně srší ambicemi na všech frontách a vedle extraligy staví na hlavní kolej i úspěch v Lize mistrů. "Jde o opravdu velmi silný švédský tým. Stáhli jsme si nějaké informace a zápasy a teď se na ně co nejlépe připravíme, abychom uspěli," konstatoval kouč Jiří Kalous, který patrně pošetří zkušeného útočníka Adamského, jenž od závěru pátečního duelu se Zlínem laboruje s naraženým stehnem. Mimo hru zřejmě ještě zůstanou i Galvas s Noskem.

Na švédského soka se těší i v Liberci. "Severské týmy v soutěži jsou všechny velmi silné. V přípravě porazil Linköping například Skellefteu 6:0, což je zápas, který jsme shodou okolností měli zpracovaný na videu. Nicméně i my jsme odehráli se Skellefteou dobrá utkání a věřím, že můžeme přes Linköping přejít," řekl kouč Filip Pešán. Jeho tým aktuálně drží třízápasovou úspěšnou sérii v extralize, díky níž je jen o skóre druhý v tabulce za vedoucí Spartou.

Sparta si jako jediná zahrála play off v obnovené soutěži už loni, kdy ztroskotala v osmifinále právě na Linköpingu. Curych zatím uzavírá ve švýcarské nejvyšší soutěži vedoucí kvarteto.

"Čeká nás velice těžký soupeř a souboj, v kterém rozhodně nejsme favoritem, to ani v nejmenším. Ale určitě se nevzdáváme - můžeme a chceme postoupit. Bude také záležet, kolik dorazí v úterý fanoušků. Pokud bude slabá návštěva, tak tím ztratíme domácí výhodu, která bude v tomhle zápase hodně důležitá. Víme dobře, že v Curychu bude atmosféra bouřlivá," uvedl sportovní manažer Patrik Martinec.

Vítkovický nálet do nové extraligové sezony zabrzdily porážky se Spartou a Chomutovem. Přesto se ostravský tým proti špičkovému finskému soupeři chce porvat o postup a minisérii doma začít vítězně.

"Ale víme, že nás čeká jeden z nejlepších finských celků. Čekáme klasický finský hokej, bruslivý, ale i silový, s dobrou technikou. Mají hodně výborných hráčů, ale pro nás je to výzva a chceme jít dál," varoval trenér Jakub Petr, jemuž společně s kolegou Ladislavem Svozilem budou scházet Káňa, Strapáč, Klok a Húževka.

Litvínov vídeňského soupeře pečlivě studoval a přední tým EBEL ligy nechce podcenit, přestože v osudí byly při losu i papírově těžší varianty. "Nedostali jsme žádný švédský celek, jež jsou z mého pohledu v Lize mistrů nejsilnější. Byla by to atraktivní konfrontace, ale já jsem hlavně rád, že jsme nedostali českého soupeře, zvlášť takhle na začátku extraligy by se to úplně nehodilo," řekl trenér Radim Rulík.

Vítkovice hrají od 17 hodin, Liberec a Třinec čeká úvodní buly v 17:30. Sparta nastoupí hodinu po nich, až v 19:15 odstartuje play off obhájci tuzemského titulu Litvínovu.

Odvety jsou na programu 6. října.

Tagy: hokej hokejová extraliga

Zdroje: ČTK