Povstal jako Fénix: Hertlův rozlet zastavilo zranění, teď je ale zpátky ve formě
Jen hrstka hráčů vlétla do NHL s takovou grácií, s jakou se to v ročníku 2013-2014 povedlo Tomáši Hertlovi. Stačily tři zápasy a českého mladíka znal celý hokejový svět. Jen o dva měsíce později jeho sportovní život obrátilo na ruby vážné zranění, s jehož následky bojoval skoro dva roky. Teď se zdá, že tuto bitvu dovedl do vítězného konce.
Rodák z Prahy na nic nečekal a hned v prvním utkání v barvách San Jose si připsal svůj premiérový bod, v tom následujícím pak i první branku.
Nicméně byly to záběry z duelu číslo tři, které zaplnily přední stránky sportovních deníků. Tehdy teprve devatenáctiletý útočník totiž čtyřmi brankami naprosto zdemoloval mužstvo NY Rangers, které na ledě Žraloků utržilo hrůzostrašný debakl 2:9.
Hertl čerpal sebevědomí z výborné předsezónní přípravy, kdy oslnil trenéry natolik, že ho navzdory nulovým zkušenostem z NHL nasadili rovnou do první formace. Věčně usměvavý klučina je nezklamal a jak sezona pokračovala, počet bodů na jeho kontě utěšeně rostl.
Dokonce se začaly šířit zvěsti o tom, že by rozjetý forvard mohl vyhrát Calder Trophy pro nejlepšího nováčka ligy. Toto ocenění přitom ještě žádný český hráč nezískal.
Všechny jeho naděje ale vzaly zasvé 19. prosince 2013 v zápase proti Los Angeles Kings, kdy českého mladíka sestřelil kapitán soupeře Dustin Brown. Místo boje o Calder Trophy a účasti na olympijských hrách v Soči čekal Hertla operační sál a dlouhodobá rekonvalescence.
Zraněné koleno ho připravilo o polovinu sezony, odchovanec Slavie už stihl pouze poslední dva zápasy základní části a první kolo play off, ve kterém San Jose nestačilo právě na Krále z Los Angeles (pozdější vítěze).
Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky
Hertlovi nezbývalo než hodit pošramocenou nováčkovskou sezonu za hlavu a začít znovu od píky. Čekala ho druhá sezona, která však bývá pro mnoho mladých hokejistů v NHL krušným obdobím. A jak se ukázalo, ani český útočník se "syndromu" druhého ročníku nevyhnul.
Hertl kroužil jako bludný Holanďan sestavou sem a tam a trenéři mu marně hledali stabilní místo v některé z formací. Lehkost a pomyslná jiskra jako by se vytratily a český útočník se neúspěšně snažil vzkřísit své ztracené "já." Přestože tentokrát odehrál takřka všechna utkání, bodově na tom nebyl o moc lépe než v předcházejícím ročníku.
V sezóně 2014-2015 to navíc drhlo celému týmu, když se Žraloci poprvé po 11 letech nebyli s to kvalifikovat do play off. Odnesl to trenér Todd McLellan, mimo jiné muž, který dovedl Kanadu ke zlaté medaili na loňském mistrovství světa v Praze a Ostravě.
Lednový večírek
Před letošní sezonou neponechal Hertl nic náhodě a vše podřídil poctivé letní přípravě. Za skvělou kondici ho před začátkem tréninkového kempu pochválil i generální manažer Doug Wilson: "Je ve skvělé formě. Jak všichni dobře víme, patří k důležitým stavebním kamenům našeho týmu."
Takřka prorocky se ve stejné době vyjádřil hokejový expert Eric Gilmour. "Jestli se mu podaří navázat na výkony ze začátku jeho působení v NHL, pak by se mohl vrátit na levé křídlo první formace vedle Joea Thorntona a Joea Pavelskiho," prohlásil.
Cesta na výsluní však nebyla tak jednoduchá. Český útočník začal tam, kde loni skončil, a první tři měsíce letošní sezony se tak v jeho pojetí znovu nesly v nemastném neslaném duchu. Body sbíral spíše sporadicky a gólově se v úvodních 35 zápasech prosadil pouze čtyřikrát.
Jenže s příchodem nového roku jakoby se něco zlomilo. Klíčovým zápasem bylo střetnutí proti Torontu 9. ledna, kdy se český mladík blýskl dvěma góly a jednou asistencí, byť na ledě nestrávil ani 15 minut. Od té doby začal znovu pravidelně bodovat a před dnešním čtvrtečním duelem proti St. Louis má na svém kontě 11 bodů z posledních 11 utkání.
"V první polovině sezony se mi nedařilo. Nepadalo mi to tam, což bylo pochopitelně frustrující. Měl jsem sérii snad 19 utkání, ve kterých jsem se nedokázal střelecky prosadit. V posledních týdnech se to naštěstí obrátilo k lepšímu. Ale nejdůležitější je, že se daří celému týmu," glosoval znovuzrozený střelec.
Jak předpověděl Gilmour, trenéři San Jose se dravého útočníka rozhodli přesunout do první formace vedle Thorntona a Pavelskiho. A to nejsou ledajací spoluhráči.
Šestatřicetiletý matador Thornton je po Jaromíru Jágrovi druhým nejproduktivnějším hráčem ze všech aktivních hokejistů působících v NHL. O pět let mladší Joe Pavelski, který je kapitánem mužstva, se zase řadí k nejšikovnějším střelcům současného hokejového světa. A když se k těm dvěma přidal Hertl, zbyly fanouškům Toronta jenom oči pro pláč, když Žraloci rozcupovali jejich tým 7:0.
"V některých zápasech hrál skvěle. Bojoval o každý puk, pravidelně zkoušel ostražitost brankáře, jen mu to tam prostě nepadalo. Ale bylo vidět, že stačí málo a jeho produktivita může vyletět raketově vzhůru," popsal trenér DeBoer důvody, proč dal Hertlovi šanci v elitním útoku.
Český forvard zahájil sezonu ve třetí formaci, ale po zranění Logana Coutureho ho trenéři přemístili do středu druhého útoku. Právě pozice centra by měla být v budoucnu Hertlovi souzena, nicméně se svým současným zařazením na levé křídlo nemá nejmenší problémy.
"Když hrajete na postu křídelního útočníka, tak se častěji dostáváte ke střelbě. Trávíte více času v útočném pásmu a můžete si dovolit agresivnější přístup. Centři mají mnohem více obranných povinností a tak jim logicky nezbývá tolik času na ofenzivní výpady."